A taky, že ano. Jen je ten superrychlý vůz trochu menší – a jmenuje se Rudoph. O co vlastně jde?

CFR Team z hradeckého gymnázia Josefa Kajetána Tyla, pětičlenný spolek tří Jirků a dvou Martinů, se nedávno zúčastnil soutěže nazvané Formule 1 ve školách. A na republikovém finále v Plzni uspěl – ostatně podobně jako jeho předchůdci ze stejné školy.

V celkovém hodnocení klání autíček poháněných na stlačený oxid uhličitý skončili Hradečáci na druhém místě. Umístili se za ST Racing teamem ze Strakonic a před Thunder Racing teamem z Uherského Hradiště.

„I když jsme zajeli s formulí nejrychlejší čas, nemohla být nominována na ocenění za nejlepší konstrukci a nejrychlejší model, na jednom ze závodních modelů byl porušen jeden technický předpis asi o 0,4 mm," popisuje jeden z konstruktérů Jiří Stuchlík.

V další kategorii však již CFR Team vládl.  Byl nejúspěšnější v porovnání marketingových aktivit jednotlivých seskupení – tedy v získávání sponzorů, prezentaci v médiích…

„Hodnotí se i ústní prezentace týmu, marketing, propagace, grafické zpracování všech modelů, prezentační box a v neposlední řadě také rychlost formule a její zpracování," prozrazuje Stuchlík.

I v tom byl CFR tým, složený z druháků a třeťáků, úspěšný. A pro příští rok si tak mohl dát smělý cíl: Posunout se na první místo.

Školní Formule 1
• Formule 1 ve školách je určena pro týmy studentů středních škol ve věku od 15 do 19 let.
• Týmy mají za úkol navrhnout, zkonstruovat, otestovat, vyrobit a závodit s modelem, který je poháněn oxidem uhličitým.
• Součástí soutěže je i ústní prezentace.
• Povinností týmu je i zajistit si finanční příjem od sponzorů. Vypracovat rozpočet a financovat cestování a ubytování.
• CFR tým: Martin Matějec, Jiří Stuchlík, Jiří Šatalík, Martin Tulka, Jiří Urminský a také hostesky Kateřiny Běloušková a Horynová.