Propadlá střecha, rozpadlé zdi, vymlácená okna, nepořádek a v neposlední řadě i použité stříkačky. K tomu všemu i nebezpečná přilehlá komunikace. To je vizitka centra Třebechovic - aktuální podoba Hajnišova mlýna.

Stavba jitří emoce mezi místními i proto, že stále není rozhodnuto o jejím dalším osudu. Jedni si přejí zbourání mlýna, druzí se proti původnímu záměru města, které místo zchátralé ruiny chtělo vybudovat parkoviště, postavili. A zasazují se o to, aby byl mlýn prohlášen za kulturní památku, respektive o jeho kompletní rekonstrukci.

„Hlavní je to, že se o mlýn dlouhou dobu nikdo nestaral. Je to tam nebezpečné a věčně tam lezou děti. Přespávali tam i bezdomovci a lidem v bezprostředním okolí se ztrácely věci z jejich pozemků," svěřili se s problémy zastánci demolice, kteří bydlí v sousedství.

Na svůj dezolátní stav, ve kterém se v současnosti objekt nachází, výmluvně upozorňuje torzo mlýnu již z dálky.

Samotnou otázkou je i nebezpečná dopravní situace, která je umocněná právě probíhající objížďkou.

Hajnišův mlýn v Třebechovicích pod Orebem.Zdroj: DeníkMlýn stále čeká na verdikt

Unikne Hajnišův mlýn demolici nebo vyjdou plány vedení města, které chtělo zchátralou budovu poslat k zemi? 
O tom rozhoduje ministerstvo kultury, kam byl podán podnět od zastánců jeho kompletní rekonstrukce. Podle původních informací se mělo rozhodnout do konce září, respektive začátku října.

Lidé žijící v sousedství zdevastovaného mlýna, který byl kdysi chloubou Třebechovic, se ale obávají dalších průtahů. Žádné jasné rozhodnutí známo ještě není. To by znamenalo, že  současný neutěšený stav bude pokračovat dál.

Někteří místní neupozorňují jen na děsivý vzhled starého mlýna, ale také kritickou dopravní situaci v jeho blízkosti. A to především proto, že auta zatáčející kolem budovy se míjejí na úzké silnici.

„Podle mých informací si ministerstvo vyžádalo další posudky. Takže se přirozeně lhůta pro rozhodnutí natáhne," okomentoval možnost budoucích průtahů s vydáním rozhodnutí odpůrce rekonstrukce Jiří Jakubec

„Mnohem účelnější bude tuto ruinu zbourat a vybudovat parkoviště s parčíkem. Vyřeší se tím dopravní situace. Pryč také budou i vleklé problémy s parkováním, které Třebechovice a jejich návštěvníci trápí," uvedl další ze zastánců demolice Marek Rákosník, který žije 
v těsné blízkosti mlýna.

Petice pro a proti
- Zastánci nákladné rekonstrukce nasbírali mezi místními 273 podpisů.
- Pod záměr původního plánu mlýn zbourat se podepsalo 511 třebechovických obyvatel.
- Zastupitelům se též začátkem květnu dostalo do rukou vyjádření majitelů a uživatelů pozemků a nemovitostí sousedících s Hajnišovým mlýnem, kteří podporují jeho zbourání.