Vymlácená okna, přes něž jsou vidět posprejované zdi. A na druhém domě oznámení magistrátu: Tyto objekty čeká demolice.

Dvě ruiny stojící v Honkově ulici mezi (mezi tratěmi mířícími na Prahu a Pardubice) však nemají tak jasnou budoucnost.

„Jsou tam výkaly, splašky, odpadky, stahují se tam problémové osoby, bezdomovci i kriminálníci. Magistrát slíbil, že objekt zdemoluje, tak mě překvapilo, že je nyní nabízen k prodeji," upozorňuje Miloš Berounský, člen komise místní samosprávy Pražské Předměstí – sever, že podle jeho informací magistrát (vlastník nemovitostí) změnil záměry.

„Původně jsme skutečně chtěli objekty zdemolovat a místo nich postavit nové," potvrzuje Martin Soukup, náměstek primátora.

Jenže zasáhla vyšší moc. Domy totiž stojí v blízkosti kolejí a podle nových zákonů se v této oblasti už nesmí stavět. „Menší dům by se měl demolovat, větší bychom chtěli zrekonstruovat a prodat," říká náměstkyně primátora Anna Maclová. „Zájemce máme zatím tři, tak uvidíme," doplňuje ji Soukup.

Nový majitel by podle plánu města mohl využít pro rekonstrukci evropské dotace.

Jedna budova sloužila jako ubytovna pro Romy, druhá jako dům pro seniory. Ten byl 
v osmdesátých letech zrekonstruován, ale v současné době je také v žalostném stavu.

„Pravidelně tam zasahuje policie a pro obyvatele domků je to velmi nepříjemné," poukazuje Berounský. Jaký tedy nakonec bude osud domů hrůzy?

Nejdřív žloutenka, teď narkomani
Ruiny v Honkově ulici jsou podle strážníků hradecké policie takovou stálicí. Samozřejmě v tom negativním smyslu. „Problémové lidi přitahují polorozpadlé budovy již nefungujících podniků nebo opuštěných domů. Většinou se to střídá. Co se týká Honkovy ulice, narkomani, bezdomovci i kriminálníci se tam stahují už léta," říká Ivan Dubec, strážník městské policie. Každý týden se tam najdou injekční stříkačky, naposledy 7. března jich bylo čtrnáct, městská policie tam zajíždí každý den. „Přestože jim to takhle znepříjemňujeme, situace se nemění. Přikláníme se tedy určitě k demolici," dodává strážník.
Dříve byla v zanedbanějším objektu ubytovna pro sociálně nepřizpůsobivé. Trochu se to pak zvrtlo, neplatili nájem a žloutenka činnost ubytovny ukončila. V druhém zachovalejším domě bylo ubytování pro seniory.