„Zatímco v září roku 2004 jsme měli 8399 žáků, o dva roky později už jich je jen 7665, tedy o 734 dětí méně,“ uvedla vedoucí odboru školství radnice Alena Synková.


Úbytek žáků bude zřejmě pokračovat i nadále. Letos totiž ze škol odejde 1044 žáků devátých tříd, do prvních ročníků se ale dostavilo 774 dětí.
Největší problémy má škola v Plotištích nad Labem, která málem přišla o druhý stupeň. Zastupitelé dali škole ultimátum tři roky na zlepšení.
„V ohrožení jsou další tři. Jména ale zveřejníme až v září po vypracování analýzy. Pak dostanou stejnou šanci, tedy tři roky. Pokud se nezlepší, omezíme je či zrušíme,“ řekl primátor Otakar Divíšek.


Podle odboru školství radnice mají nyní blízko k limitu, který musí být v průměru 17 dětí na třídu, školy na Pouchově, ve Svobodných Dvorech a na Novém Hradci.


„Situace je alarmující na Pouchově, kde je průměr 18,7 žáka na třídu. Další mají dvacet a více,“ řekla Synková.
Podle zástupkyně ředitele pouchovské školy Vendy Silvarové bude zastavení úbytku žáků problém. Sídliště už je starší, dětí tam moc nepřibývá,“ řekla Silvarová.


Škola nabízí řadu specializovaných učeben a kroužků. „Také tu máme asistentky pro dislektiky a disgrafiky. Příští týden máme poradu, tak uvidíme, co bude dál,“ dodala.