Jen chvíli po svítání odstartovali na rybníku Lejšovka své zápolení rybáři téměř z celé republiky.

Z místních závodů se staly republikové


„Letos to jsou první podzimní rybářské závody. Vždycky jsme je pořádali jenom na jaře, ale jednou jsem už něco slíbil, a tak chtě nechtě jsem to musel dodržet,“ uvedl s úsměvem rybář a organizátor Jiří Zákravský.
Podle jeho slov tradice „soutěžního“ rybaření začala v Lejšovce už před osmi lety, kdy si od obce jako Vesnické sdružení pro sport a krajinu pořadatelé pronajali zdejší rybník a začali závody pořádat jen pro místní. „Postupně se tradice rozrostla a teď už k nám jezdí lidé i z Prahy, Kolína, Havlíčkova Brodu nebo třeba Mohelnice,“ pochlubil se Zákravský.
Sobotní soutěže se zúčastnilo 55 rybářů, další už museli organizátoři odmítnout. „Dokonce se mi přihlásili závodníci v osm hodin večer den před závodem. Mezi nimi byl také čtrnáctiletý klučina z vedlejší vesnice ,“ prozradil.

Všechny úlovky se dostaly zpět do vody


„Ráno to bylo skvělé a dařilo se mi, ale odpoledne už bylo slabé. Zatím to vypadá, že bych mohl skončit do desátého místa, což není zase tak špatné,“ zhodnotil své šance před koncem závodu Josef Juhoš z Pardubic.
Hodnocení se ujalo několik rozhodčích, kteří hlídali, aby si rybáři neměřili nachytané ryby sami a nepřidávali si tak body navíc. „Ihned po zjištění velikosti jim hodnoty zapíšeme do karty a ryba se pustí zpátky do vody,“ popsal svůj úkol jeden ze „soudců“, Ivan Zákravský.
Bohužel ne všem se ve větrném a chladném počasí dařilo. „Na ryby je lepší trochu slunce a hlavně jen mírný vítr. Možná také proto nám 18 závodníků nechytlo od rána žádnou rybu a s nadějí na vítězství se mohli rozloučit,“ poznamenal Jiří Zákravský.
Nakonec první příčku s počtem 649 bodů obsadil Jiří Hudeček z Pardubic. Za první místo si odvezl televizor.