Za dva týdny na měřených úsecích projelo téměř 27.000 automobilů, přibližně 2800 z nich jelo rychleji, než předepisují dopravní značky. Informovala o tom starostka prvního městského obvodu Hana Tomanová.

Policistům statistiky poslouží k častějšímu hlídkování na místech, kde motoristé jezdí rychleji, řekl ředitel městské policie Petr Kvaš.

Zařízení kontrolovalo dopravní provoz na Palackého třídě, v Sakařově a Dašického ulici a také na Závodu míru. Zhruba 90 procentům motoristů by policisté při kontrolní hlídce body neudělili. Ulicemi však projížděla vozidla, která překročila rychlost dvoj- až trojnásobně, vyplývá ze statistiky.

"Na rychlou jízdu nás upozorňovali obyvatelé, teď se to potvrdilo. Dalším krokem bude skutečný radar a pokutování řidičů," řekla starostka.

O informativní radar, který spočítá počet vozidel, jejich rychlost a ještě řidiče upozorní na to, že překračují rychlost, je mezi obvody velký zájem. Město vlastní jedno zařízení, další tři plánuje zakoupit. Zaplatí za ně dohromady zhruba na 300.000 korun, řekl vedoucí odboru dopravy pardubické radnice Vladimír Bakajsa.

Statistiky také pomohou policistům hlídkovat na kritických dopravních místech ve městě. "Na základě tvrdých dat, a ne nějakých domněnek, můžeme tato místa měřit s laserovým měřičem rychlosti a přistoupit od prevence k represi," řekl ředitel městské policie Petr Kvaš.

Na druhou stranu se úřady i obyvatelé naopak dozvědí, že motoristé na měřeném úseku předpisy příliš neporušují, dodal Kvaš. "Nemá cenu hlídkovat na místech, kde 95 procent řidičů jezdí podle předpisů, protože ti zbývající prostě budou jezdit rychleji vždy a všude," řekl.

Měření rychlosti v centru Pardubic

Palackého třída, Sakařova ul., Dašická ul., Závodu míru

počet aut - 10.933 3034 5460 7195

povolená rychlost 50 50 50 30

nejvyšší naměřená rychlost 104 99 94 100

počet aut, která rychlost překročila 944 381 855 595


Pozn.: Údaje naměřené rychlosti jsou v kilometrech za hodinu

Zdroj: první městský obvod