Na nádvoří opočenského zámku trůní dva pískovcoví jeleni uprostřed zelených ostrůvků, zbrusu nově upravených podle historických fotografií. Opodál prostory pod arkádami zdobí zrestaurované dělové lafety. Nejsou to jediné novinky, s nimiž se tu návštěvníci letos setkají. Poprvé se s nimi seznámí v týdnu od 25. května. V pondělí výjimečně, od začátku června se provozní doba vrátí do starých kolejí, kdy zámek bude přístupný od úterý do neděle.

„Zámek bude vybavený třemi stojany s dezinfekcí na ruce – před vstupem do expozicemi, před toaletami a pokladnou. Na pokladnu jsme nakoupili bezpečnostní skla pro větší ochranu našich pokladních a vzdálenost dvou metrů pro odstupy jsme označili páskami. Vstup do zámku pak bude umožněn pouze s nasazenou rouškou a bude ji mít samozřejmě i náš průvodce. Kapacitu prohlídek jsme museli snížit z 35 na 20 osob i s průvodcem, aby bylo možné dvoumetrové odstupy dodržet. Menší místnosti na prohlídkové trase pak návštěvníci jen projdou, výklad o nich si poslechnou v předchozí místnosti,“ vysvětluje kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek.

A na co těšit se bude už o prvním červnovém víkendu. „6. a 7. června slavíme 200 let od založení opočenského zámeckého parku. Připravili jsme komentované prohlídky parku. Zájemce bude vozit po zámeckém parku kočár a o koních, které budou v zápřahu, budeme mít v sobotu v 17 hodin přednášku. Jsou využívaní v lesnictví a v údržbě krajiny. Na podzim stahovali klády ze strmých stráních i u nás v parku,“ připomíná Tomáš Kořínek.

Do tajných koutů

Milovníky zbraní pak i letos potěší rozšířené prohlídky zámeckých zbrojnic a lákat budou také mimořádné prohlídky jinak nepřístupných prostor zámku, na které o Velikonocích nedošlo. Přesunuly se na 8. a 9. srpna. Loni v říjnu, kdy se uskutečnily poprvé, byl o ně zájem natolik velký, že se na všechny nedostalo.

V původním stavu

„Prohlídka vede do stříbrnice, provozních prostor, kuchyně, přípravny jídel, přes dlouhou chodbu do letohrádku a francouzské knihovny. Změnu mimořádných prohlídek plánujeme zase na říjen. Pozveme do druhého patra zámku, kde jsou dnes depozitáře. Tuto část už budeme mít upravenou tak, jak bychom si ji představovali v roce 2022, kdy tam bude běžná prohlídková trasa. Chceme dát lidem příležitost, aby tyto prostory viděli ještě v nezrestaurovaném stavu a pak mohli porovnat se stavem, až se prohlídková trasa otevře,“ vysvětluje kastelán.

Ožije i divadlo

S napětím pak v Opočně očekávali, jestli bude možné uspořádat červnová představení na nádvoří zámku. Zájem byl o ně velký už loni, na jedno takové představení přišlo 750 lidí. Letos nádvoří ožije divadlem od 10. do 14. června, na programu jsou představení Vysavač, Otevřené manželství, Čas růží, koncertní verze muzikálu Dracula, na které jsou ještě volné vstupenky, a Noc na Karlštejně. „Abychom splnili to, že tady nebude velká kumulace lidí, pořadatelé to nakonec vyřešili tak, že se představení uskuteční v jeden den dvakrát. Kromě Noci na Karlštejně. Jde o veliký muzikál s mnoha herci a nestihli by odehrát dvě představení takto za sebou,“ dodává Tomáš Kořínek.

Jak upozorňuje na závěr, kulturní kalendář akcí na zámku nebude ani letos ochuzen o hrané prohlídky.

Jste zváni na Kuks!

Příští týden otevírají všechny hrady a zámky, otevírá také Kuks. Od pondělka se opět můžete vydat na návštěvu impozantního barokního areálu hospitálu v Kuks, který založil hrabě František Antonín Špork na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků. Od 9 do 17 hodin budou otevřené všechny čtyři prohlídkové okruhy – základní okruh hospitálu, Šporkovská hrobka a dvě expozice Českého farmaceutického muzea o historii lékáren Kouzlo apatyky a historii výroby léků Z apatyky do fabriky. Na prohlídky expozic může vyrazit maximálně 19 návštěvníků a průvodce, lidé musí mít při nich zakryté dýchací cesty.