Přes výrazné pokroky v prevenci a léčbě patří srdeční infarkt i nadále mezi nejčastější příčiny hospitalizací a úmrtí v České republice. Pozitivní nejsou ani celosvětové statistiky. „Podle nich zhruba polovina lidí ve vyspělých zemích umírá na srdeční nebo mozkový infarkt. Proto je prevence a následná správná edukace pacientů tak důležitá," uvedl kardiolog jičínské nemocnice Jiří Nový.
Ten je spoluautorem třicetiminutového vzdělávacího filmu zaměřený především na pacienty po prodělaném srdečním infarktu a pro jejich blízké. Pacienti se dozvědí základní principy vzniku infarktu, aktuální postupy v léčbě tohoto onemocnění a především pak nezbytná pravidla chování po prodělaném infarktu, která zásadně snižují rizika jeho opakování v budoucnu. Snímek vznikl ve spolupráci královéhradecké fakultní nemocnice s jičínským zdravotnickým zařízením.
Odpovědi doma
Nejsou opomenuta ani další důležitá opatření, jako je úprava životního stylu, která mohou riziko opakování infarktu významně snížit. „Cílem léčby je vedle úsilí zabránit poškození srdečního svalu i zajištění dobré kvality života do budoucnosti. Pacient dnes pobývá při nekomplikovaném průběhu v nemocnici jen několik dní, a přestože snahou ošetřujícího personálu je podat pacientovi veškeré potřebné informace, nezřídka se stává, že další otázky vyplynou až po návratu domů,"dodal Josef Šťásek, přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Ztráta je jen dílčí
Jičínská nemocnice patří pod Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, svou část provozuje také v Novém Bydžově. Právě místní interna je jednou ze ztrátových oddělení nemocnice.
„Zda je činnost jednotlivého oddělení ztrátová, záleží na mnoha faktorech, jako je například velikost oddělení, nutnost služeb lékařů navíc a celkový charakter služby či náhrada pohotovostí. V Jičíně je ztrátové interní oddělení, které je prozatím podle předběžných výsledků ve ztrátě zhruba 14 milionů, dále to je pak interna v Novém Bydžově, jejíž ztráta je 9,5 milionu. Zhruba stejně po 3 milionech korun je na tom dětské oddělení a pohotovostní služba první pomoci. K dorovnání těchto výsledků slouží právě tzv. vyrovnávací platba od Krajského úřadu," vysvětluje situaci ředitel jičínské nemocnice Tomáš Jedlička.
V celkové bilanci ale nemocnice po loňském roce hospodaří s přebytkem 18 milionů korun. Nemocnici se také podařilo splatit všechny závazky, tedy do roku 2016 vstoupila zcela bez dluhů. Kraj jako zřizovatel bude doplácet méně za poskytování veřejné služby, tedy činností, které jsou pro nemocnice jinak ztrátové. Pro tento rok se počítá se snížením dotace o 6,5 milionu na 26,3 milionu korun.