Skutečně nutrie tolik škodí nebo jde o nafouknutou bublinu? „Jde o velké riziko. Problém by se měl vyřešit, než bude pozdě. Pokud se nutrie přemnoží ještě více, nezbavíme se jich," tvrdí David Číp – ekolog a předseda Českého svazu ochránců přírody v Jaroměři.

Proč jsou nutrie u řek a potoků takový problém?
V první řadě jsou to nepůvodní zvířata. Jako příklad uvedu rostlinu bolševník, která se 
k nám dostala z Kavkazu nebo králíky, s jejichž přemnožením bojuje Austrálie. Jde o invazní druhy, které mimo oblast svého výskytu nemají přirozené nepřátele a můžou se namnožit a způsobit obrovské škody. Stejně tak je to 
s nutriemi, které pocházejí 
z Jižní Ameriky. Rozmnoží 
se ještě víc a pak už se jich 
tak lehce nezbavíme.

A v druhé řadě?
Dalším problémem je narušování břehů. Vrtají díry dlouhé klidně několik metrů do hrází a dochází k postupnému podemílání břehů, což je kvůli sesuvu půdy nebezpečné.

Je pravda, že přenášejí nemoci?
Můžou přenášet různé nemoci, třeba parazity. Ostatně stejně jako jiná divoká zvířata.

Kolik jich v Hradci je?
Jsou jich tu desítky. Ale nejde jen o problém krajského města. Nutrie se přemnožily třeba i v Nechanicích nebo v Novém Bydžově a na jiných místech povodí Labe.

Byla s nimi potíž vždycky?
Dříve je částečně zlikvidovala zima. V posledních letech nebyly pořádné mrazy, a proto se jim tak daří. Navíc si zvykají na naše podmínky. Zimu se jim podaří přežít i kvůli tomu, že se je lidé naučili chodit krmit. Mají tak dostatek potravy, a o to rychleji se množí.

Odchycená zvířata by měla putovat k chovatelům. Opravdu je o ně zájem nebo se spíš budou nějakým způsobem likvidovat?
Chovatelé o ně mají velký zájem. Nutrie jsou stále oblíbené kvůli  srsti. V posledních letech také nastal boom
v konzumaci jejich masa.

Radnice povolila odchyt nutrií

Radnice kvůli přemnožení nutrií přistoupila k razantnímu rozhodnutí. „Odbor životního prostředí povolil odchyt těchto hlodavců. Na několika místech bylo zaznamenáno narušení břehů včetně narušení stability několika stromů," uvedla vedoucí odboru Iva Šedivá.

Odchyt by měl začít v následujících týdnech. Konkrétně v lokalitách Piletický potok, Labský náhon a na soutoku Labe s Orlicí.

Veronika Skřivanová