Muzeum, které se v rámci Muzea východních Čech osamostatnilo a nese nový název Muzeum války 1866, má nabídnout inovovanou expozici. „Už na ní pracujeme, je ideově připravena, je připravena dílčí projektová dokumentace. V podstatě jediné, co nám chybí, jsou finanční prostředky. Usilovali jsme o ně z česko-polského programu Interreg, to se nám bohužel nepodařilo. Takže v tuto chvíli napínáme síly k dalším grantovým zdrojům. Zároveň nás čeká úkol odstranit některé stavební nedostatky, které se v průběhu loňské sezony ukázaly. Máme zde v podstatě havarijní situaci, kdy spodní voda proniká do spodní expoziční haly. To je věc, kterou budeme muset stavebně vyřešit dřív, než připravíme instalaci nové expozice,“ vysvětlil ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich.

Celkový rozpočet nové expozice se bude pohybovat kolem sedmi milionů korun.

„Další prostředky chceme investovat do aktivit, které se v návaznosti na expozici budou odehrávat v areálu bojiště, a vlastní oprava budovy bude také obnášet rozhodně šestimístnou částku. Nebude to jednoduché ani z hlediska financí ani času. Pro příští turistickou sezonu provedeme nějaké změny. Zatím nemohu slíbit, že to bude kompletně nová expozice, ale věřím, že nejpozději v roce 2021 se na opravenou budovu i novou expozici budeme moci těšit,“ dodal Petr Grulich.

Muzeum války má od ledna i nového vedoucího, kterým se stal Jan Hrubecký.

Ani letos pak nebudou návštěvníci ochuzeni o akce vážící se k výročí bitvy u Hradce Králové a chystají se i akce pro děti.

A děti při sobotním zahájení sezony nechyběly dokonce ani mezi uniformovanými jednotkami. Tomu nejmladšímu nejsou ještě ani tři roky.

„Jsme z Gardy Hradce Králové. Jsme do toho „našitá“ celá rodina. Náš Jenda se narodil na 150. výročí bitvy. Při tehdejší připomínkové akci byl nejmladším účastníkem, nebylo mu ani čtrnáct dnů. Chlapi měli naplánované, že nás případně odrodí na bojišti,“ zavzpomínala Jana Podzimková z Třebechovic pod Orebem.

Jak tvrdí, hlasitých salv se její syn nebojí: „Je zvyklý. Když jsou bitvy, většinou je prospí.“

Kuks nabízí novinky už letos

O víkendu řada turistů zamířila i na Kuks. „Celou zimu jsme v expozicích usilovně pracovali a díky tomu můžeme letos návštěvníkům nabídnout dosud největší počet změn a novinek v našich interiérech od velké obnovy areálu v letech 2013 až 2015,“ sdělil kastelán Libor Švec.

V letošním roce sem bude návštěvníky lákat přes 200 nových exponátů, například řeholní hábit milosrdných bratří, cestovní sluneční hodiny či zvon ze zaniklé hospitální zvonice. „Do prohlídkového okruhu jsme zařadili i kompletně nově zařízené části prostorů, kupříkladu ukázku původní ložnice, kde spávali hospitální chovanci, knihovnu vybavenou nábytkem z poloviny 19. století a místnost před barokní lékárnou, která je koncipována jako přípravna, a tím tedy naplnila svůj původní účel. Kromě toho jsou místnosti doplněny velkým množstvím nových obrazů, rytin a dobových fotografií. Hospitální chodbu v prvním patře nyní zdobí cyklus 37 velkých obrazů ze života sv. Jana z Boha, zakladatele řádu milosrdných bratří, kteří zde na hospitálu působili. Ty budou pro veřejnost k vidění na speciálních prohlídkách, například během letošní Noci kostelů či Hradozámecké noci,“ upřesnil Libor Švec.

Další změnou je odkrytí parketové podlahy z počátku 20. století v barokní lékárně a k ní přiléhající místnosti. „Pod touto parketovou podlahou se nachází ještě starší dubová prkenná podlaha z období baroka, avšak pro její stav již obnova nebyla možná,“ doplnil správce depozitáře Milan Horák.

Pro rodiny s dětmi je novinkou rovněž snížené rodinné vstupné na všechny okruhy hospitálu. Snazší orientaci po areálu zajistí nově instalované polepy na venkovních informačních tabulích. Návštěvníkům z Polska pak bude k dispozici polsky mluvící průvodce.

První událostí na Kuksu letos budou Zahradnické trhy od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna.

Staré Hrady zvou na nové okruhy

O víkendu se otevřely i brány hradu a zámku Staré Hrady na Jičínsku. Ty lákají na novou prohlídkovou trasu Zdravosvět a Dračí království.

O posledním březnovém víkendu se poprvé otevřou další památky, například zámky v Opočně a Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. Zahájení sezony na opočenském zámku se ponese ve velikonočním duchu. Prohlídky interiérů vyzdobených dekorací spojenou s oslavou těchto jarních svátků začnou 30. března. Od tohoto dne si tu však přijdou na své i milovníci historických zbraní. Um puškařů z Opočna a okolí bude reprezentovat čtrnáct, ve většině případů dosud nevystavovaných zbraní. Pocházejí z dílen příslušníků rodu Procházkových, W. Pancyho a J. Čtvrtečky z Opočna, dále z dobrušské dílny V. Trunečka a od bolehošťského puškaře Josefa Jelena. Výstavu lze zhlédnout v rámci prohlídek zbrojnice.