Fronty na banány, veksláci, bony a ceny dvacet let staré, to všechno si budou moct připomenout Pražané, kteří se vydají v úterý do ulic metropole.

K událostem spojeným s datem 17. listopadu před dvaceti a sedmdesáti lety se totiž bude konat hned několik vzpomínkových akcí a happeningů.

Pivo za tři koruny

V 9 hodin se odehraje pietní akt před Hlávkovou kolejí, v 11 začne pokládání věnců na Národní třídě a až do 17 hodin bude živo přímo na Staroměstském náměstí.

„Oslavám událostí, které se staly před 20 lety, nebude chybět nadhled ani humor. Program v duchu ,přijďte si počkat do fronty‘ začne o půl druhé odpoledne na Staroměstském náměstí. První půlhodinka, kdy se bude ve stáncích prodávat pivo, limo a další občerstvení za socialistické ceny, připomene nepochybně dlouhé fronty, které se za komunismu stály prakticky na cokoliv,“ popsal tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Podle Libora Votruby, předsedy představenstva společnosti Taiko, která je pořadatelem akce, se pivo bude prodávat za 2,90 Kč(s) a klobása za 6,50. Na náměstí ale nebudou chybět ani veksláci nabízející bony. Zájemci si navíc budou moct zahrát skořápky či další hazardní hry. Hostesky zase lidem rozdají pomeranče nebo banány.

Závod o toaleťák

Veselo bude i na Národní třídě, kde začne akce s názvem Mejdan pro všechny showdruhy aneb Za čím by se běhalo, kdyby se to nestalo. Ta má s nadsázkou odpovědět na to, jak by vypadala Česká republika, kdyby před dvaceti lety nepadla železná opona.

„V prostoru od nábřeží po Mikulandskou ulici budou tři alegorické vozy představující banán, tuzexový bon a toaletní papír – symboly nedostatkového zboží socialistické éry. Každý, kdo má smysl pro humor a recesi, se může zapojit do běžeckých závodů, v nichž ceny odpovídají symbolům té doby. Nebo jen přijďte fandit v roli diváků,“ zve Jiří Wolf.

Pochod po dvaceti letech skončí opět na Národní

Národní třída bude také cílem průvodu. Ten se vydá v 15.30 z Albertova po stejné trase jako pochod studentů v roce 1989. Povedou ho alegorické vozy a na Národní dorazí kolem 17. hodiny. „Po trase průvodu bude několik stanovišť, kde si účastníci i diváci budou moci připomenout události či historky spojené s daným místem. Mezi těmito místy bude například Vyšehrad nebo Národní divadlo,“ doplnil Wolf.

Mejdan pro všechny showdruhy bude pokračovat symbolickým „Pádem opony“ doprovázeným pyrotechnickými efekty a v 18 hodin začne koncert „20 let bez opony“.

Výstava už v podvečer revoluce

V Praze ale oslavy vypuknou jižvpondělívečer. V Písecké bráně se totiž otevírá výstava s názvem Pohledy 89 – Dvacet let po pádu železné opony, kterou ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů připravila Praha 6. Výstava stylem navazuje na předchozí výstavy Osudy našich sousedů.

„Na výstavních panelech představí různé osobnosti z politického, kulturního a společenského života s důrazem na jejich reflexi dění před pádem železné opony, během jejího pádu a po něm,“ uzavřela radní pro kulturu Ingrid Kejkrtová.