Nahlédnout pod pokličku zajímavé práce kriminalistů, sednout si do výjezdového auta hasičů nebo naučit se základy první pomoci mohli v sobotu odpoledne návštěvníci obchodního centra Futurum.

Možnosti „osahat“ si jindy nedostupné stroje nebo třeba výstroj policejních těžkooděnců využily tisíce lidí.
„Hlavně děti jsou hodně zvědavé. Zaujala mě třeba otázka, jestli jsou naše současné vozy lepší než ty staré. Jim se prý víc líbily dvanáctsettrojky,“ řekl s úsměvem Milan Bednář.

Za volantem sanity rychlé záchranné služby sedí dvaadvacet let. „Je to nádherná, ale zároveň složitá práce. Málokdo třeba ví, že se auto musí téměř po všech pacientech vydezinfikovat,“ řekl Bednář.

Největším problémem podle něj je nárůst počtu aut zejména na sídlištích a také bezohlednost řidičů.
„Jednou jsme jeli do Předměřic, kde někdo spadl pod vlak. Jenže kvůli neukázněnosti jednoho šoféra jsme na místo nedojeli. Krušné chvíle zažíváme také na sídlištích, kde řidiči parkují, jak se jim zlíbí. My nemůžeme všude projet silou jako hasiči. Často musíme jít dlouhou cestu pěšky, což může ohrozit lidské životy,“ dodal záchranář.

Návštěvníky zaujala také expozice policie ve foyeru obchodního centra, kde se dozvěděli mimo jiné některé detaily z práce techniků kriminální policie.
„Víme, kam každou stopu zařadit. Ale někdy je obtížné vymyslet techniku, jak ji zajistit. Často jde o kombinaci různých věd jako biologie, chemie a další. V žádném případě nejde o stereotypní práci,“ řekl policista Jan Čížkovský.

Publiku poté názorně předvedl zajištění otisku obuvi, prstů, či pachové stopy.

„Metody se stále zdokonalují. Bohužel se často stává, že oběti trestného činu samy stopy zničí. Když přijede majitel s vykradeným vozidlem k nám na základnu, tak znehodnotí většinu stop. Nejlepší je proto zajistit místo činu, aby se tam nikdo nemohl pohybovat, a ihned poté přivolat policii,“ doporučil Jan Čížkovský.
Většina kriminálních případů dnes končí odložením kvůli nedostatku důkazů. Přesto technici svoji práci nepovažují za zbytečnou.
„To si nepřipouštíme. Pokaždé do toho jdu s tím, že moje práce k něčemu bude. Že se kolegům třeba na základě zajištěných stop podaří dopadnout pachatele. V opačném případě bychom to nemohli dělat,“ dodal policejní technik.

Akce se setkala s velkým ohlasem nakupujících. „Netušila jsem, co všechno vlastně vozí sanitky s sebou k zásahu. Bylo to velmi zajímavé. Mně osobně nejvíc dala ukázka první pomoci,“ řekla Alena Poddajná z Hradce Králové.