Další zdokonalení výjezdů sanitek


Hlavní lékař krajské záchranné služby Jiří Mašek řekl, že nový systém GPS – navigace tady ověřují jako vůbec první v republice. „Družicový sy〜stém umožňuje dispečinku sledovat pohyb všech pětadvaceti výjezdových vozů po celém kraji. Dispečerky s posádkou a řidičem komunikují vysílačkou. Systém se snažíme zdokonalit a začali jsme ověřovat jeho novou formu, kdy má řidič navigaci ve voze. Z forenzních důvodů potřebujeme, aby adresa cílového bodu, kam jedeme, byla zadána přímo z dispečinku a nestala se zásadní chyba, kdybychom pacienta museli dlouho hledat. Nyní operátorka přímo na dispečinku nabírá tísňový hovor do počítače a informaci posílá posádkám na pager a zároveń do GPS zařízení v sanitce.“
Doktor Mašek vysvětlil, že na monitoru v sanitce se zobrazí informace, které navigují posádku nejkratším směrem na místo zásahu. „Zejména v noci a v obtížně dostupném terénu je to velmi důležité,“ řekl Mašek, který si nový sy〜stém pochvaluje. Dodal, že na systém pro všech 25 sanitek je potřeba 750 až 800 tisíc korun.

Hradečtí mají mistryni ČRHradecká krajská záchranka dosáhla nyní významného úspěchu. O víkendu se jejích pět posádek zúčastnilo neoficiálního mistrovství světa zdravotnických záchranných služeb Rallye Rejvíz 2007, které se konalo v Jeseníkách. Klání se zúčastnilo 90 posádek z 15 zemí světa. Byli zde i Japonci. Hradečtí se umístili v první polovině nejlepších. Součástí bylo i mistrovství republiky dispečerů. Dita Prokopcová na něm doslova kralovala, zvítězila a stala se mistryní republiky. „Nejvíce mi vyhovovala orientace v terénu, vyhodnocení simulované situace a resuscitace pacienta,“ svěřila se nám včera.