Seriál S Deníkem ušetříte

Zimní měsíce jsou jako stvořené pro návštěvu finské sauny. O jejích blahodárných účincích nelze v nejmenším pochybovat. Vědí to moc dobře v severských zemích odkud procedura pochází. Zejména v zimních měsících, kdy lidé mohou pociťovat nedostatek světla, má návštěva sauny obzvlášť význam, protože pobytem v ní se v lidském těle uvolňují endorfiny, známé též jako hormony štěstí.

Nehledě k tomu, že dochází k celkovému uvolňování těla a vyplavování škodlivých látek z organismu. Důležitá je však, ostatně jako téměř u všech podobných aktivit, jistá pravidelnost. Optimální proto je navštívit suchou finskou saunu alespoň dvakrát týdně. V Hradci Králové mají případní zájemci poměrně pestrý výběr, pokud chtějí pro sebe něco udělat.

V sauně by měl člověk vydržet od deseti do patnácti minut, aby se pořádně nahřál. Pak následuje koupel ve vodě s ledovým bazénkem a v nejlepším případě pobyt na studeném vzduchu, a to až do chvíle, než lidé pocítí chlad. Proces se opakuje třikrát za sebou nebo jak je to dotyčnému příjemné.

Ceny za návštěvu sauny se liší

V hradeckých městských lázních na Eliščině nábřeží se nachází sauna, která má kapacitu pro přibližně 20 návštěvníků. „Cena za hodinovou návštěvu je 140 korun. Lze si půjčit i ručník, který stojí 25 korun,“ řekla pracovnice městských lázní, která si přála zůstat v anonymitě.

Sauna Fitness centra Fit4Fun Hradec Králové je umístěna v budově Eurocentra v ulici Víta Nejedlého 1063. Její návštěva zahrnuje i další služby jako fitness centrum a aerobik. Sauna bývá otevřena v odpoledních hodinách a cena za návštěvu je 88 korun. Ručník si zákazník vypůjčí za 10 korun.

Wellness v Lipkách najdou zájemci na adrese v Lipkách 1233. Cena za dvouhodinový pobyt je 170 korun. Studenti mohou do sauny za 120 korun rovněž na dvě hodiny. Osušku provozovatelé půjčují za 20 korun.

„Saunu považuji za dobrý prostředek, jak posílit imunitní systém. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky jako jsou endorfiny. Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu. I pro zběhlé návštěvníky sauny ale může být dlouhodobý pobyt v roztopené sauně nebezpečný,“ přiblížil hradecký lékař.