V pondělí 13. listopadu začal již 13. ročník sbírky vánočních dárků pro děti Krabice od bot. Diakonie ČCE na webu krabiceodbot.cz zveřejnila seznam sběrných míst a také anonymní seznam dívek a chlapců, který obsahuje informaci o věku dítěte. Dárci si na webu rezervují konkrétní sběrné místo, kam své dárky přinesou. Do sběrných míst pak mohou dárky zabalené v krabicích přinést od 20. listopadu do 5. prosince.

V Královéhradeckém kraji se na otevření připravují sběrná místa ve třinácti městech, a to v Černilově, České Skalici, Dvoře Králové nad Labem, Hostinné, Hradci Králové, Jaroměři, Jičíně, Kopidlně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově, Vrchlabí a Žacléři. Tak jako v předchozích letech se dárky od 6. prosince rozvezou do rodin v nouzi ve spolupráci se školami a úřady, do azylových domů a podobně.

O převzetí dárků, jejich třídění a doručení do rodin ohrožených chudobou, ubytoven, azylových domů se postará na 800 dobrovolníků z celé země. Tento rok se do sbírky dárků pro děti ze složitých poměrů zapojí na 800 dobrovolníků ve 264 místech po celém Česku. Počet sběrných míst se v letošním ročníku téměř zdvojnásobil.

Sanitka přání je projekt pomáhající imobilním osobám plnit si přání v závěru života. Díky ní se splnilo přání i panu Dvořákovi z Domova důchodců Humburky.
Dojemné přání panu Dvořákovi z domova v Humburkách splnila speciální sanitka

Zejména v regionech je stále více rodin, které si kvůli tíživé situaci nemohou dovolit ani skromnou nadílku. „Naším přáním je především potěšit děti, které těžkou rodinnou situaci vnímají citlivě. Dárci ale mohou připravit krabici plnou překvapení i pro ostatní členy rodiny. Máme radost, že tradičně jsou nejčastějšími dárci děti, které se ve škole nebo s rodiči učí podělit o své hračky a myslet na ostatní. Letos jsme přidali nové metodické lekce pro učitele, které jim pomůžou o tématu darování a štědrosti s dětmi hovořit. Je o ně veliký zájem,“ říká v tiskové zprávě Zdeňka Marešová, členka správní rady Diakonie ČCE, která vede oddělení péče o dárce.

Dle nejnovější zprávy Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení žije v Česku těsně nad hranicí chudoby asi dva miliony lidí, pod touto hranicí je jich zhruba milion. Třetina domácností se po zaplacení všech nákladů octne na nule či pod ní. Oproti datům před několika lety je to zhoršení o více než deset procentních bodů.

Vloni se do sbírky zapojilo 13 154 dárců, kteří doručili téměř 50 tisíc úhledně zabalených balíčků. Organizátoři sbírky doufají, že letos se jich podaří předat ještě více.

„Dárcům se snadněji vybírají překvapení pro dívky, proto je každoročně oříškem získat dárce i pro dospívající chlapce. To by Diakonie letos chtěla změnit. Abychom dárcům výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme na webu Krabice od bot nejen detailní informace o tom, jak se do sbírky zapojit, ale také užitečná doporučení, kterými se přispívající mohou řídit,“ dodává Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.

Hračky ze sbírky Věry Dvořáčkové si můžete prohlédnout na nové výstavě v Muzeu východních Čech.
Poznáte hračky svého dětství? Muzeum vystavuje poklady sběratelky ze Smiřic

Kromě vánoční sbírky je možné přispívat kdykoliv finančním darem do sbírky Krabice online. V roce 2022 se tak podařilo vybrat celkem 4,3 milionu korun na dlouhodobou pomoc dětem ohroženým chudobou, například doučování, terapie nebo podporu rodinám z azylových domů.

Adéla Novotná, dobrovolnice zapojená do sbírky, vypráví příběh maminky Renaty, která sama pečuje o čtyři syny ve věku od tří do jedenácti let: „Je na chlapce sama, což není v dnešní době vůbec jednoduché. Snaží se najít si vhodné zaměstnání, ale bohužel vždy práci musela ukončit kvůli velké nemocnosti synů. S penězi musí nakládat velmi šetrně, na mnoho věcí jim nezbývá. Maminka Renata je za jakoukoliv péči a pomoc od nás vděčná. Poskytli jsme ji finanční příspěvek z Krabice online na letní tábor pro kluky nebo nákup základních potravin a dětem zářily oči štěstím, když si mohly rozbalit dárky z Krabice od bot. A pochlubit se ostatním spolužákům, co jim Ježíšek přinesl.“

Diakonie ČCE je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v České republice. Služby sociálně-zdravotní, vzdělávací a pastorační nabízí ve více než 279 zařízeních (střediska a speciální školy) po celém Česku. Dále zajišťuje humanitární pomoc a zabývá se rozvojovou spoluprací v zahraničí.

S využitím tiskové zprávy