A když si ještě pohrajeme s čísly, mohli bychom říci, že asi čtvrtina z nás nosí brýle, osmina z nás hraje na hudební nástroj, šestnáctina je romského původu… A jak je to s tolerancí na naší škole? Tolerance? Co to vlastně je?…"

Každý z nás je jiný, každý z nás je jedinečná bytost. Jenže být sám sebou nemusí být vždy jednoduché. Jsme vůbec schopni přijmout vzájemnou odlišnost? A jak to dokážou  žáci ve škole? Tolerance a rozmanitost na škole bylo hlavní téma videosoutěže „Zaostřeno na toleranci". Soutěž pořádala Liga lidských práv a „Bridges for a Just Community" s podporou americké ambasády v Praze. Smyslem soutěže tedy bylo ukázat, jak na školách v České republice a ve Spojených státech amerických vypadá tolerance. Vybídla tedy i nás k vyjádření názoru k otázce tolerance a diskriminace, kterých je třeba si všímat. A tak jsme dle pravidel soutěže vytvořili pětičlenný tým, který se svým učitelem „koučem" vymyslí originální a zajímavý nápad, jak zpracovat takovýto videosnímek. Náš tým „Skřivani" natočil krátká videa z vyučování, nakreslil obrázky na téma „šikana, tolerance", nafotil spoustu fotografií z našeho školního života a vytvořil pomocí počítače různé animace. To vše pak podkreslilo námi mluvený komentář, jehož úryvkem jsme uvedli tento příspěvek. A přestože se videoklip týkal vážné věci, snažili jsme se do něj vnést i trochu nadsázky, humoru a částečně jsme téma tolerance na naší škole také zveršovali.

Herec Jiří Mádl, moderátorka a dramaturgyně Lejla Abbasová, americký filmový producent a divadelní režisér Chuck Beatty = tři porotci, kteří nakonec vybrali pouze tři videa ze 44 zúčastněných amerických a českých videoklipů základních i středních škol. Všechna videa proto byla přeložena do angličtiny. Protože program při vyhlášení nejlepších videosnímků byl lákavý, přijali jsme jako účastníci soutěže pozvání do Národní technické knihovny v Praze. Pořadem provázela Lejla Abbasová, slova se ujala pořadatelka soutěže Iva Pikalová z Ligy lidských práv i americký porotce Chuck Beatty, telemostem k nám promluvil pořadatel Shawn M. Jeffers z USA, jako překvapení bylo vystoupení finalistky SuperStar Moniky Bagárové a závěr patřil „afterparty" s pohoštěním a hudbou. Moc se nám celý slavnostní program líbil a je pro nás všechny hezkým zážitkem! Co nás však velice překvapilo i potěšilo, bylo ocenění našeho týmu, který byl právě jedním ze tří vyhodnocených. Získali jsme naprosto nečekaně druhé místo a hodnotné ceny –  audio/video/MP4 přehrávač s dotykovým ovládáním v hodnotě asi čtyř tisíce korun, který získal každý žák týmu. Třetí místo získal tým ze ZŠ Kamenický Šenov a prvenství patřilo Gymnáziu ve Stříbře.

Pro náš tým bylo natáčení videosnímku velmi zajímavou zkušeností, nápaditou prací a také důležitým poučením o tom, jak bychom se měli k sobě vzájemně chovat. Zvláště pak k těm, kteří se nějak liší od ostatních. Ať už svým vzhledem, handicapem, barvou pleti nebo naopak nadáním a talentem. Tolerujme se, ale nikdy netolerujme ponižování a násilí!

Kouč týmu Dana Fráňová a tým „Skřivani", ZŠ Skřivany