VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mediální poplach byl planý: Hordu cizinců s sebou vstup do Schengenu nepřivalil

Východní Čechy - Zrušení hranic problém s cizinci východočeským úřadům nepřinesl. Azylový dům v Seči byl dokonce pro nezájem zrušen

14.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

Gangy běženců z Čečenska, kriminalita ruských mafií a stovky Poláků a Slováků, kteří budou našim brát práci. Obavy Východočechů z náporu uprchlíků a gastarbeiterů, kteří nás zaplaví po prosincovém pádu hranic, se však po dvou měsících v „Schengenu“ nepotvrzují.
Ve východočeských policejních statistikách ani o píď nevzrostla zločinnost, větší starosti nemají ani úřady práce.

Práci nekradou

„Obavy Čechů, že jim budou cizinci krást práci, je lichá. Úřady práce mají dobře ošetřené, aby Češi nepřicházeli o pracovní příležitosti. Aby u nás mohl být zaměstnaný cizinec, musí být tohle pracovní místo dloudobě neobsazené. Tedy takové, o které Češi nemají zájem,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou Petr Richtera.
Totéž potvrdil i ředitel hradeckého „pracáku“ Martin Horák. „Zaměstnavatelé dnes už sice vědí, jak nařízení obejít a pracovní místo pro cizince získat, ale neděje se to nijak masově. Zahraniční pracovníci jsou pro český trh práce mnohem větším přínosem než negativem,“ uvedl Horák.

„Azylák“ zavřeli

Klid je i v jediném východočeském pobytovém středisku pro azylanty v Kostelci nad Orlicí. „Jsme na tom stejně jako před Schengenem, žádný nápor se nekonal,“ uvedla ředitelka střediska. Zdejší kapacita je 300 uprchlíků, nyní je tu zastoupeno asi 40 národností.
Druhé uprchlické středisko ve východních Čechách, které donedávna fungovalo v Seči na Chrudimsku, bylo zrušeno. Důvod? Právě rok od roku klesající počet běženců.
Stejně tak v příhraničním Náchodě, kudy prochází hlavní východočeská výpadovka do Polska, se od prosince nic nezměnilo.
„Vůbec nic se pro nás – v tom negativním smyslu – nezměnilo. A dokonce ani kamionů nyní nejezdí přes čáru víc, čehož jsme se nejvíc báli,“ řekl Bořek Strnad, který bydlí poblíž hlavní silnice.
Podobná situace jako na východě Čech je i v německém pohraničí. Z krušnohorské E55 mizí prostitutky a sádroví trpaslíci a nahrazují je prodejci uhlí, dřeva a koksu. A bývalé vykřičené domy skupují lidé na trvalé bydlení. „Už to není, co bývalo,“ stěžují si tamní pasáci a vietnamští trhovci. A v Rakousku, kde v 90. letech obchodníci vyvěšovali do výloh cedulky „Češi, nekraďte“, nezaznamenali policisté navzdory obavám ze Schengenu od prosince jedinou krádež.
 
 
 
 

Cizinec očima

„pracáku“

 
Není cizinec jako cizinec..Malá slovní hříčka? Nikoli.
Úřady práce vedou evidenci pracovníků ze zahraničí. Je zajímavé, že pro pracovníky, kteří pocházejí ze zemí mimo Evropskou unii, používají výraz cizinec. Tyto republiky označují jako tzv. třetí země. Člověka, který však přišel do České republiky z Evropské unie, nazývají občanem. Ten díky unii navíc o povolení k práci úřad žádat nemusí.

Kolik cizinců mají v evidenci vybrané východočeské pracovní úřady k 31. lednu?

Úřad práce v Trutnově: 2590
– z toho je jich 759 ze zemí mimo EU (nejvíce z Ukrajiny)
– z cizinců ze zemí EU, kteří se přihlásili v Trutnově, je nejvíce Poláků a Slováků
Úřad práce v Hradci Králové:
– ze zemí mimo EU evidují 2782 cizinců (nejvíce Ukrajinců, Mongolů, Moldavců a Vietnamců)
– 1885 pracovníků je z EU
Úřad práce v Náchodě:
– 1321 cizinců ze zemí EU, 60 z „třetích zemí“
 
 

KAMIL DUBSKÝ
EVA ROTHOVÁ
14.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 23 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví REFERENT/KA VĚDECKÉHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/KA VĚDECKÉHO ODDĚLENÍ, - Pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s perspektivou převedení na dobu neurčitou, pružná pracovní doba, nástup od 1. 7. 2018 nebo dohodou, místo výkonu práce: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, - Náplň práce: zajišťování administrativní agendy vědeckého oddělení, administrativa a evidence grantů a projektů, administrativa a evidence grantových smluv, správa dat, zveřejňování a aktualizace informací na fakultním webu, denní komunikace se studenty, zaměstnanci i externími spolupracovníky fakulty, vyřizování korespondence v českém i anglickém jazyce, zodpovědnost za chod svěřených agend, spolupráce s ostatními odděleními děkanátu a fakulty., - Požadavky: středoškolské vzdělání, případně vyšší odborné či vysokoškolské vzdělání bakalářského studijního programu, uživatelská znalost práce na PC (MS-Office) na velmi dobré úrovni, znalost AJ minimálně na úrovni B2, logické uvažování, zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost, přesnost a důslednost, komunikativnost (výborné písemné a ústní vyjadřování), odolnost vůči stresu, samostatnost, loajalita,časová flexibilita, ochota učit se nové věci. , - Nabízíme: práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, pracovní smlouvu na dobu určitou, plný pracovní úvazek, pružnou pracovní dobu, 5 týdnů dovolené za rok,, příspěvek na stravování, FAFÍK - dětská skupina (možnost využít služby dětské skupiny pro děti zaměstnanců fakulty), ČSOB motivační program (balíček nadstandardních výhod pro všechny zaměstnance), benefity UK (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů), - Mzdové podmínky dle platného Vnitřního mzdového předpisu Univerzity Karlovy s výhledem navýšení formou přidělení osobního ohodnocení po uplynutí tříměsíční zkušební doby a případně dalších motivačních odměn., - Strukturovaný životopis, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji zasílejte poštou nebo doručte osobně do 19. 6. 2018 na adresu: Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Ing. Lenka Vlčková - tajemnice, Akademika Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové., Obálku označte slovy: "Referent/ka vědeckého oddělení"., Souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji naleznete na www.faf.cuni.cz - úřední deska.. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Lenka Vlčková, +420 495 067 300,739 488 248.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě PRACOVNÍK/-ICE V ROSTLINNÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Všestary a okolní obhospodařované polnosti, PRACOVNÍK/-ICE V ROSTLINNÉ VÝROBĚ, - PP na dobu určitou 1 roku, - Požadujeme: spolehlivého, pracovitého a kolektivního pracovníka na polích, absolvenci vstupní lékařské prohlídky, základní znalost zacházení se zeleninou, převážně s cibulí a petrželí, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem, kontaktní osoba: Maksymovyč Michal, tel. 775 581 780, e-mail: michal.maksymovych@ceroz.com, - Náplň práce: práce na poli, -. Pracoviště: Agrofarma jana s. r. o. - pracoviště:, 503 12 Všestary. Informace: Michal Maksymovyč, +420 725 925 396.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 25 000 Kč

Pracovníci pro přípravu rychlého občerstvení KUCHAŘ/-KA KEBABU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KUCHAŘ/-KA KEBABU, - PP na dobu určitou od 1.8.2018 do 29.10.2018, - Náplň práce: příprava masa, krájení masa, prodej kebabu, příprava bylinek, - Požadujeme: 2 roky praxe, - V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: bekbau@seznam.cz nebo se stavte osobně na uvedené adrese, vždy v pondělí v 10:00 hod.. Pracoviště: Istanbul döner s.r.o. hk, Velké náměstí, č.p. 156, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Bek Idris, .

Administrativa - Certifikovaný pracovník 25 000 Kč

Centrální výběrová řízení a.s. Stabilní, velká společnost, se stovkami zaměstnanců, s profesionálním přístupem a zázemím, hledá pracovníky pro vyplňování přihlášek do výběrových řízení domácností. Práce v terénu i v kanceláři. Rozsáhlý motivační program a odměny. Možnost rychlého kariérního růstu. Program na osobní rozvoj a vzdělávání zdarma. Služební vozidlo i pro soukromé účely. Práce pro teamové hráče a pro ty, kteří se baví v dobrém kolektivu. Nabízíme: stabilitu a rozvoj. Práci v kolektivu všech věkových kategorií . Školení a společné akce pro utužení kolektivu . Bonusy . Odměnu za doporučení nového kolegy. Požadujeme: výbornou znalost českého jazyka . Základní znalost práce na PC . Spolehlivost a zodpovědný přístup . Časovou flexibilitu. Nástup ihned.


Ilustrační foto

Kouče Košátka štvaly hrubky

Ze sedmi trestných činů se u Krajského soudu v Hradci králové zodpovídá Pavel Gajewski (27) z Polska. Mimo jiné napadl, zranil a okradl svou bývalou přítelkyni i spolubydlícího z ubytovny.

Násilník z Polska u soudu odmítá vinu

Ve výsledcích, krátce aneb Co nového ve světě sportu?

Hradecko - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: fotbal, tenis, běh.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

S ohněm bojovali dvacet hodin

Královéhradecko /FOTO/ - Jedenáct jednotek hasičů likvidovalo od nedělního dopoledne do pondělního rána požár stohu z balíků slámy v Obědovicích na Hradecku.

Klokaní toulky jsou u konce. Zvíře o víkendu policie odchytila

Hradec Králové - Téměř dva týdny si užíval klokan, který začátkem června utekl majiteli z Divce do okolí krajského města, svobody. O víkendu už ale spadla klec a strážníci zatoulané zvíře chytili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT