Gangy běženců z Čečenska, kriminalita ruských mafií a stovky Poláků a Slováků, kteří budou našim brát práci. Obavy Východočechů z náporu uprchlíků a gastarbeiterů, kteří nás zaplaví po prosincovém pádu hranic, se však po dvou měsících v „Schengenu“ nepotvrzují.
Ve východočeských policejních statistikách ani o píď nevzrostla zločinnost, větší starosti nemají ani úřady práce.

Práci nekradou

„Obavy Čechů, že jim budou cizinci krást práci, je lichá. Úřady práce mají dobře ošetřené, aby Češi nepřicházeli o pracovní příležitosti. Aby u nás mohl být zaměstnaný cizinec, musí být tohle pracovní místo dloudobě neobsazené. Tedy takové, o které Češi nemají zájem,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou Petr Richtera.
Totéž potvrdil i ředitel hradeckého „pracáku“ Martin Horák. „Zaměstnavatelé dnes už sice vědí, jak nařízení obejít a pracovní místo pro cizince získat, ale neděje se to nijak masově. Zahraniční pracovníci jsou pro český trh práce mnohem větším přínosem než negativem,“ uvedl Horák.

„Azylák“ zavřeli

Klid je i v jediném východočeském pobytovém středisku pro azylanty v Kostelci nad Orlicí. „Jsme na tom stejně jako před Schengenem, žádný nápor se nekonal,“ uvedla ředitelka střediska. Zdejší kapacita je 300 uprchlíků, nyní je tu zastoupeno asi 40 národností.
Druhé uprchlické středisko ve východních Čechách, které donedávna fungovalo v Seči na Chrudimsku, bylo zrušeno. Důvod? Právě rok od roku klesající počet běženců.
Stejně tak v příhraničním Náchodě, kudy prochází hlavní východočeská výpadovka do Polska, se od prosince nic nezměnilo.
„Vůbec nic se pro nás – v tom negativním smyslu – nezměnilo. A dokonce ani kamionů nyní nejezdí přes čáru víc, čehož jsme se nejvíc báli,“ řekl Bořek Strnad, který bydlí poblíž hlavní silnice.
Podobná situace jako na východě Čech je i v německém pohraničí. Z krušnohorské E55 mizí prostitutky a sádroví trpaslíci a nahrazují je prodejci uhlí, dřeva a koksu. A bývalé vykřičené domy skupují lidé na trvalé bydlení. „Už to není, co bývalo,“ stěžují si tamní pasáci a vietnamští trhovci. A v Rakousku, kde v 90. letech obchodníci vyvěšovali do výloh cedulky „Češi, nekraďte“, nezaznamenali policisté navzdory obavám ze Schengenu od prosince jedinou krádež.
 
 
 
 

Cizinec očima

„pracáku“

 
Není cizinec jako cizinec..Malá slovní hříčka? Nikoli.
Úřady práce vedou evidenci pracovníků ze zahraničí. Je zajímavé, že pro pracovníky, kteří pocházejí ze zemí mimo Evropskou unii, používají výraz cizinec. Tyto republiky označují jako tzv. třetí země. Člověka, který však přišel do České republiky z Evropské unie, nazývají občanem. Ten díky unii navíc o povolení k práci úřad žádat nemusí.

Kolik cizinců mají v evidenci vybrané východočeské pracovní úřady k 31. lednu?

Úřad práce v Trutnově: 2590
– z toho je jich 759 ze zemí mimo EU (nejvíce z Ukrajiny)
– z cizinců ze zemí EU, kteří se přihlásili v Trutnově, je nejvíce Poláků a Slováků
Úřad práce v Hradci Králové:
– ze zemí mimo EU evidují 2782 cizinců (nejvíce Ukrajinců, Mongolů, Moldavců a Vietnamců)
– 1885 pracovníků je z EU
Úřad práce v Náchodě:
– 1321 cizinců ze zemí EU, 60 z „třetích zemí“
 
 

KAMIL DUBSKÝ
EVA ROTHOVÁ