Kontroverzní svitavský rodák Oskar Schindler, kterého proslavil známý Spielbergův film Schindlerův seznam, se včera stal jedním z „nejslavnějších rodáků a osobností“ Pardubického kraje.
Po bouřlivé debatě plné invektiv o tom rozhodli pardubičtí krajští zastupitelé.
„Schindlerova popularita je dána povrchním filmovým zpracováním. Ve skutečnosti to byl nacista a válečný zločinec,“ hřímal komunistický zastupitel Jaroslav Moučka.
„Á, bolševici nám dávají 18 let po listopadu školení z demokracie,“ kroutili hlavou pravicoví zastupitelé. „I svatý Pavel byl nejdřív tvrdým pronásledovatelem křesťanů. A Schindler na konci války udělal v zaprděnosti našeho regionu něco geniálního,“ dodal hejtman kraje Roman Línek.
Ať je to, jak je to, Pardubický kraj je od včerejška hrdý na německého továrníka, který byl členem Hitlerovy NSDAP a agentem fašistického Abwehru. Na člověka, který poté otočil a zachránil od jisté smrti 1200 Židů. Dnes Schindlera uznávají jako hrdinu Izrael i Německo.
„Historie zná mnoho převychovaných lotrů,“ argumentoval bývalý starosta Svitav Václav Koukal.
Pravicová koalice poukazovala i na to, že Schindlera zná celý svět. „Jeho jméno dokáže přilákat turisty,“ uvedl zastupitel Miroslav Popelka.
Pro zařazení Schindlera do seznamu „Tváře kraje“ zvedlo nakonec ruku 26 zastupitelů. Osm bylo proti, sedm se zdrželo.
Historička Českého svazu bojovníků za svobodu Jitka Gruntová:

Je hanba uctívat válečného zločince

Pardubický kraj/ „Jsem rozhodnutá odstěhovat se pryč. Nebudu žít v kraji, který je hrdý na válečného zločince,“ říká Jitka Gruntová, historička, bývalá poslankyně (nezávislá za KSČM) a exmístostarostka Březové nad Svitavou.
Schindler ale zachránil 1200 Židů.
S blížícím se koncem války zachraňoval hlavně sám sebe. Předtím přispěl k okupaci a rozbití Československé republiky a od počátku podporoval připojení Sudet k Německu.
Spielbergův film ho však ukazuje z úplně opačné strany.
To je jenom smyšlená legenda, vzniklá na základě románu druhořadého spisovatele v 80. letech. Autor účelově vybral svědectví válečných vězňů a podpořil je argumenty amatérského historika.