Letošní ročník česko polské spolupráce ornitologů nazvané Labuť 2009 poznamenal především mráz.

„Vloni jsme ptáky lákali rovnou na břeh, kde byl jejich odchyt snažší. Letos to bohužel nešlo. Labe bylo zamrzlé a v místech, kde labutě vylézají na břeh, se pod nimi tenká vrstva ledu bořila a klouzalo jim to. Odchyt jsme museli provést rovnou z vody,“ popisuje komplikace česká koordinátorka Světlana Vránová z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické.

Odchytit se nakonec podařilo jedenáct ptáků, což je o více než polovinu méně než vloni. „Před rokem se nám podařilo v Hradci na Smetanově nábřeží označit sedmadvacet labutí,“ doplnila Vránová.

Ornitologové objevili v hradeckém zimovišti i jednoho ptáka až z Německa. „Snažíme se v tomto projektu zjistit zda se labutě mezi zimovišti střídají, čemuž zatím získané údaje nasvědčují. Poté nás zajímá, jestli se vracejí na stejná místa a zda jsou zde také labutě z Polska,“ vysvětlila cíle akce ornitoložka.

Při odchycení labutě se kromě navléknutí kovového identifikačního kroužku zjišťuje její váha, délka zobáku, délka čtvrté letky či některých kostí. Z těchto údajů pak odborníci určují její stáří a také pohlaví.⋌ (sir)