Ve čtvrtek skončilo sčítání lidu, další bude až za deset let. Celá akce vypukla na konci března. Letos poprvé bylo možné vyplňovat sčítací formuláře elektronicky na internetu. Za pozdní odevzdání formulářů hrozí pokuta až do výše deseti tisíc korun.

„Určitě nebudeme postupovat tvrdě, pokud občan zapomene formuláře o dva dny poslat, tak se zcela jistě žádného postihu bát nemusí. Záleží pochopitelně na konkrétní situaci. Zákon stanoví, že do 14. dubna by měl každý vrátit vyplněné formuláře, ať už je posílá přes internet, v obálce s adresou,“ řekl krajský garant pro Sčítání lidu Petr Matoušek.

Jedinou výjimku mají lidé, kteří si vyzvedli formuláře v dodatečném sečtení až po 5. dubnu. Pro ty platí prodloužená lhůta odevzdání do úterý 19. dubna. O půlnoci z úterý 19. na středu 20. dubna zároveň skončila možnost odesílat formuláře na internetu. Republikově byly zaznamenány i kuriózní případy, kdy spolu se sčítacími formuláři lidé odevzdali oddací list nebo občanský průkazy.

„Zatím máme pouze informaci o občanském průkazu, který paní omylem vložila do odpovědní obálky a odeslala. Průkaz kolegové našli a vrátili,“ doplnil Matoušek.
Před oficiální uzávěrkou vzrostl počet formulářů, které lidé odesílají přes internet. „Za posledních několik dní, od pondělního do středečního rána dorazilo na servery sčítání lidu skoro půl milionu elektronických formulářů, a je tak vidět, že řada lidí nechává jejich odevzdání skutečně až na poslední chvíli,“ prozradil tiskový mluvčí projektu Sčítání lidu Ondřej Kubala.

Aktuální čísla

- do středečního rána dorazily na Český statistický úřad 3 776 646 vyplněných žádostí přes internet
- 2,447 milionu sčítacích listů osoby
- 912 tisíc bytových listů
- 417 tisíc domovních listů