Skvěla hra se slovy a písmenyDevátý ročník turnaje, který je jedním ze šestnácti nominačních na mistrovství republiky, pořádaly Česká asociace scrab〜ble a hradecké sdružení PARNAS (Parta nadšených scrabblistů). Jeho předseda Zbyněk Burda řekl, že charakteristika srabble je složitější. Každé písmeno má určenou hodnotu.

„Nejcennější jsou málo užívaná písmena, například x, nebo písmena s háčky jako ď, ť, ň,“ vysvětlil. On sám se hrou scrabble zabývá deset let. V roce 1998 se stal mistrem republiky. Rok před ním však tento titul získal písničkář Jaromír Nohavica. Právě on ani o víkendu na hradeckém turnaji nemohl chybět. Mezi aktivními účastníky byla i jeho manželka Martina. Nohavica má scrabble rád, ale hru bere vážně a „nezná při ní bratra“.

„Hru fakt prožívám a potřebuji k ní pohodu,“ svěřil se. V sobotu byl po počáteční nervozitě v dobrém rozmaru, to proto, že se mu dařilo. Na turnaji byl také známý zpěvák, kytarista i skladatel ze skupiny Neřež Vít Sázavský. Doprovázela ho jeho šestiletá dcerka Markétka. „Scrabble hraji od roku 1996, kdy jsme tenkrát s Jarkem Nohavicou natočili album Divné století. Přivedla mě k tomu náhoda. Kamarádi to měli doma, pozvali mě a já tomu už ten večer naprosto propadl. Je to skvělá hra na myšlení a slovní zásobu,“ řekl nadšeně. Mezi hráči byla také vozíčkářka Jitka Pivarčiová z Náchoda, pro niž to byl teprve druhý turnaj v životě. „Scrabble jsem až dosud hrála na internetu, ale živý turnaj je úplně něco jiného, má strhujicí atmosféru.“

Mezi hráči byl také 21letý student Michal Sikora, který studuje čínštinu a japonštinu a chystá se na stáž do Číny.