Cyklisté o sdílená kola v Hradci Králové nepřijdou. Provoz služby bude i nadále podporovat město, díky tomu mají cyklisté patnáct minut jízdy na jízdních kolech zdarma, každá další minuta je pak za jednu korunu.

„Sdílená kola se v našem městě stala každodenním dopravním prostředkem, který měsíčně využívá více než dva tisíce cyklistů. Nejčastěji se jedná o studenty nebo mladé lidi, kteří volí kolo jako rychlejší a ekologičtější alternativu k jiné formě dopravy. Přesně takový způsob mobility chceme v našem městě podporovat, proto i nadále budeme provoz sdílených kol finančně dotovat,“ vysvětlil v tiskové zprávě náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek.

Provozovat sdílená kola bude i nadále společnost Nextbike, která vyhrála výběrové řízení, jehož výsledek na svém úterním zasedání schválili radní města. Nově bude smlouva s Nextbike podepsána na více než tři roky.

Město zatím podporuje provoz sdílených kol částkou přibližně 200 tisíc korun měsíčně. Její výše se odvíjí od počtu vypůjčených kol.

Po Hradci je zatím rozmístěno 250 sdílených jízdních kol. Lidé je najdou vždy na frekventovaných místech, kterých je zhruba šedesát na pozemcích města a dalších několik desítek na pozemcích soukromých subjektů, jako jsou například obchodní centra. „Počet sdílených kol ve městě jsme chtěli zachovat, jediným rozdílem bude, že místo třiceti mechanických jízdních kol budou k dispozici elektrokola,“ doplňuje náměstek Řádek.

Na elektrokole stojí díky městské dotaci každá započatá minuta dvě koruny, bez dotace by byla částka o několik korun za minutu vyšší. Na provoz také město získalo dotaci z Královéhradeckého kraje a za finančního přispění Nadačního fondu Škoda Auto. Jedná se o maximální možnou výši 500 tisíc korun pro rok 2024.

Sdílená kola jsou podle radnice oblíbeným dopravním prostředkem v době konání různých kulturních či sportovních akcí. „Jednáme s provozovatelem i pořadateli akcí, abychom návštěvníkům poskytli možnost dopravy na místo konání akce prostřednictvím nemotorové dopravy. Jednou z takových akcí je například i Rock for People, která se každoročně koná na hradeckém letišti. Kolem něj bude v době konání akce několik stanovišť pro sdílená kola navíc,“ dodává náměstek Řádek.

Kdo a kde sdílená kola nejčastěji využívá

Sdílená kola za poslední rok nejčastěji využívali mladí lidé, zejména studenti. Nejfrekventovanější trasy jsou tak v blízkosti vysokoškolských kolejí, obchodního centra Futurum a fakultní nemocnice, využívaným stanovištěm je také Riegrovo náměstí díky propojení na vlakové nádraží. Nejvíce je služba využívaná ve všední dny v ranní špičce kolem sedmé hodiny, odpoledne pak kolem hodiny patnácté. Měsíčně si sdílené kolo půjčí více než dva tisíce cyklistů. Nejčastěji si lidé kola za poslední rok půjčovali v říjnu, šlo o zhruba 19 tisíc výpůjček, naopak nejméně, zhruba 5,5 tisíc, bylo v letošním lednu.

S využitím tiskové zprávy

Nepřehlédněte: V Hradci se otevřely brány Rock for People, očekává se 40 tisíc návštěvníků

Michal Thomes odstartoval letošní Rock for People | Video: Deník/Jiří Fremuth