„Provoz koloběžek je výrazně upraven, a to nejen vyhláškou, ale i společnou dohodou, která reflektuje předchozí zkušenosti města s tímto dopravním prostředkem,“ uvedla Městská policie na sociální síti X (dříve Twitter).

Maximální povolená rychlost koloběžek bude omezena na 20 kilometrů v hodině, ve vybraných zónách je pak rychlost ještě snížena o 5 km/h nebo je jízda zcela zakázána.

Mezi zakázané lokality patří Jiráskovy sady, Žižkovy sady, Sukovy sady, Hřbitovy, podchod Karla IV., ochozy na E. Beneše a Náplavka na Labi.

Nejčastější přestupky týkající se osob jedoucích na koloběžce jsou podle strážníků jízda bez helmy osob mladších osmnácti let případne jízda dvou osob na jedné koloběžce.

„Dále pak jízda po chodníku či přes přechod pro chodce, jízda pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky, jízda na červenou, nedání přednosti v jízdě, držení telefonu za jízdy, omezení či ohrožení chodce při přecházení na přechodu nebo nezastavení před přechodem,“ vyjmenovávají dále strážníci.

Jak se na návrat koloběžek dívá primátorka města Pavlína Springerová?

Do Hradce se zřejmě vrátí elektrokoloběžky. Podívejte se na vyjádření primátorky Pavlíny Springerové. | Video: Deník/Jiří Fremuth

Městská policie se na dodržování nastavených pravidel zaměří.

Nešťastný nástup elektrokoloběžek do Hradce

Stovky koloběžek s elektromotory se v Hradci Králové poprvé objevily v létě 2021. Uživatelé je živelně odkládali tam, kde to pro ně bylo nejjednodušší. Koloběžky tak často blokovaly chodníky, ale někdy stály i na silnicích, veřejné zeleni. V extrémních případech končily v řece, na stromech nebo v kontejnerech. Magistrát se nakonec rozhodl začít jejich provoz regulovat a následující zimu schválil speciální vyhlášku. Ta rozmístění koloběžek v ulicích zpoplatnila podobně jako třeba venkovní zahrádky před restauracemi. Firmy Bolt a Lime své stroje do ulic už nevrátily.

Omezení rychlosti a zákaz vjezdu ošetří elektronicky přímo na koloběžkách provozovatelé. Pokud zůstane koloběžka odstavená mimo vymezené místo, má ji podle dohody odstranit provozovatel. Jinak ji nechá odvézt město. „Koloběžky budou ukládány na letišti, provozovateli budou vráceny za úhradu nákladů na odtah 260 korun za jednu koloběžku,“ doplnil vedoucí Odboru rozvoje města Karel Vít.

Mohlo by vás zajímat: Na "Stříbrňáku" létaly vzduchem nože a sekery

Takhle váleli vrhači nožů a seker na Stříbrňáku | Video: Jiří Fremuth