Nevlastníte auto, ale občas by se hodilo? Pomůže vám brněnské družstvo Autonapůl, první český carsharing, který od ledna 2016 rozšíří svoji působnost do Hradce Králové a Pardubic.

Služba sdílení aut, carsharing, funguje od roku 2003. Autonapůl se v průběhu doby rozšířilo do pěti českých a moravských měst. Uživateli jsou především lidé bez aut nebo ti, kteří ročně najezdí méně než 10 000 kilometrů a auto se jim nevyplatí.

Auto snadno a rychle

Po podepsání smlouvy a složení kauce 5 000 korun každý klient získá přístup do systému a pomocí internetu nebo mobilního telefonu si rezervuje vybraný vůz na určitou dobu. Auta na čipové karty jsou k dispozici na veřejných parkovacích místech.

V Hradci Králové i Pardubicích bude prozatím k dispozici Škoda Fabia kombi. Parkovací místa budou přímo se zájemci projednávána v průběhu listopadu a prosince.

Platíte jen za to, co využijete

„Normální řidič má často představu, že jezdí za 2,50 koruny za kilometr. Kalkuluje do toho jen palivo, nicméně není schopen si do kalkulace rozpočítat pojištění, servis auta a amortizaci, což je dost často největší položka," uvedl Šimoník.

Podle velikosti a stáří auta zaplatíte za každý ujetý kilometr od 3,90 do 6,40 korun a od 12 do 32 korun za hodinu. V ceně je kromě paliva zároveň údržba, pojištění a kompletní opravy. Bonusem je česká dálniční známka.

Průměrné stáří všech vozidel se pohybuje kolem tří let. Auta se pravidelně udržují, čímž méně znečišťují životní prostředí. Carsharing současně šetří prostor ve městech a doplňuje se s používáním hromadné dopravy, chůzí nebo jízdou na kole.