Masarykovo náměstí, sobota, 18.35 hodin.
Plac v centru města se plní auty s houkajícími majáky. Lidé se zvedají z hospodských zahrádek a zvědavě vyčkávají, co se bude dít. Mají ale smůlu. Příběh, který málem končí tragédií, se odehrává na opačné straně domu.

Kdyby vyklouzl, tak nepřežije


Strážník Jiří Bureš kouká na hodinky a už se začíná těšit na pivo s kamarády. Do konce směny mu chybí necelá půlhodina. Jeho rozjímání protne oznámení z vysílačky: „Na Masarykáči je sebevrah!“
„Byli jsme na Slezském Předměstí. Okamžitě jsme zapnuli maják a spěchali na náměstí,“ vzpomíná. Do centra dění přijíždí společně s parťákem Vladimírem Štampferem jako první. „U vchodu do domu jsme potkali ženu, která měla hysterický záchvat. Řekla nám, že její přítel chce skočit ze střechy na dvůr,“ říká dlouholetý strážník.

Hlídka vyběhla do nejvyššího patra a okamžitě věděla, že je zle. „Na balkoně byl nějaký muž v bílé zástěře, zřejmě obsluha z restaurace. Držel za zápěstí chlapíka a už mu docházely síly,“ vypráví Bureš.

Sebevrah zřejmě podle strážníků skočil z balkonu, sjel dva metry po střeše a zarazil se o parapet.
„Podařilo se nám chytit jeho levou ruku. Byl dost těžký, mohl mít i sto kilogramů. Kdyby nám vyklouzl, tak spadne dolů. Nakonec se nám ho podařilo vytáhnout. Brečel a opakoval, že má životní problémy a chtěl je takhle vyřešit,“ dodává strážník.
Podle ředitele Městské policie v Hradci Miroslava Hlouška jde o ojedinělý případ. „Není to běžné. I když letos jsme už pomáhali při záchraně zfetovaného muže, který se chtěl zabít skokem z budovy v nemocnici,“ říká ředitel.
Strážníci se podle svého nadřízeného mohou těšit na odměnu. „Zcela jistě dostanou plaketu města za záchranu života.
Jednorázovou finanční odměnu nedáváme, hodnotíme strážníky za delší dobu. Zásah samozřejmě může odměnu navýšit,“ dodal Hloušek.