Revizi kontroverzních osob město odmítlo. „Zastupitelé se usnesli, že čistky dělat nebudeme. Takové jsou prostě naše dějiny,“ uvedl starosta Lanškrouna Martin Košťál.

V Králíkách na Ústeckoorlicku řešili obdobný problém. Říkají mu tady „kauza Henlein“. Občanské sdružení Patriot CZ tu neúspěšně bojuje za to, aby bylo čestné občanství odejmuto sudetoněmeckému vůdci Konradu Henleinovi.

„Nejprve to byla moje osobní iniciativa. Pak jsme boj za zrušení Henleinova občanství zaštítili naší organizací. Na radnici toto téma chápou jako vytrhávání listů z dějin. S tím ale nemůžu souhlasit,“ řekl pro Deník předseda sdružení Jan Králík.

Patriot CZ bude letos popáté pořádat tradiční setkání Králíků v Králíkách. Město odmítlo akci finančně podpořit, nezúčastní se jí ani představitelé radnice.
Starostka Jana Ponocná se k tématu odmítla vyjádřit. „Mám spoustu důležitějších věcí na práci, než jen řešit pana Králíka a jeho stížnosti. Jen se chce zviditelnit a dějiny stejně nezměníme,“ řekla pouze.
Na kontroverzní čestná občanství panují obecně dva protichůdné názory. První vystihl novinář Karel Steigerwald. „Omluva za dějiny je velká moderní fikce, která má nahradit pochopení těch dějin. Omlouvají se lidé, kteří křivdy nespáchali, lidem, kterým se nestaly,“ napsal pro idnes.cz Steigerwald. Opačný názor má hradecký historik Jiří Malina. „Města by se měla kontroverzním čestným občanům postavit a odůvodnit si, zda by jimi měli, nebo neměli nadále být. Po roce 1989 se masivně přejmenovávaly ulice, ale občanství takových osob představitele dotčených měst netrápí,“ řekl Malina.

Čestní občané?
KDO BYL Konrad Henlein?
– nacista
– říšský komisař pro sudetoněmeckou oblast
– říšský místodržící
– v roce 1945 byl zajat, vyslýchán a uvězněn v Plzni; když zjistil, že s ním nikdo nehodlá jednat a že je považován za válečného zločince, podřezal si žíly sklem z rozbitých brýlí
Další východočeská města s kontroverzními čestnými občany:
LANŠKROUN – Adolf Hitler, J. V. Stalin, Klement Gottwald (ale také Roman Šebrle, Jan Masaryk)
CHRUDIM – J. V. Stalin, Klement Gottwald
KRÁLÍKY – Konrad Henlein, Klement Gottwald
Čestným občanem Pardubického kraje se na konci loňského roku stal Oskar Schindler:
– člen Hitlerovy NSDAP
– agent fašistického Abwehru
– člověk, který poté otočil a zachránil od jisté smrti 1200 Židů