Vyřazování starých, nepadnoucích nebo neoblíbených oděvů občas čeká na každého z nás. Někdo tuto činnost odbyde jednou za rok, jiný ,,pročistí“ skříně po každé sezoně. Vyřazování oblečení však často provází otázka: kam s ním?

Dříve byly jedním z velkých odbytišť použitého oblečení secondhandy. Obchody s oblečením z druhé ruky jsou cílem nejen pro sociálně slabší občany, ale i pro celou řadu zvědavců. Zákazníky láká nejen cena, ale i různorodost a originalita sortimentu.

Rozdílem posledních několika let je fakt, že většina obchodů přestala vykupovat oděvy od fyzických osob. Moderní secondhandy totiž převážně dovážejí zboží ze zahraničního trhu. Hlavním důvodem je samotná poptávka. ,,Více než dvacetileté zkušenosti nám ukázaly, že naši zákazníci mají zájem o zahraniční, velice kvalitní a značkový použitý textil,“ uvedla Ivana Vrabcová z hradecké společnosti Etcimex.

Možným důvodem je fakt, že je v zahraničí textil všeobecně levnější než na tuzemském trhu. Lidé tak mění šatníky po každé sezoně a použité zboží, které se do obchodů dostává, je podstatně kvalitnější. ,,Když si potom uvědomíte, že oblečení je běžně nošeno pouze pár měsíců, dá se očekávat, že jeho kvalita je stále velice vysoká,“ dodala Vrabcová.

Právě v zahraničí je příjem oblečení obchody stále běžnou praxí. Zdejší obchody však za oděvy finance nenabízejí.

Další možností, kam s vyřazeným oblečením, je darovat ho charitativním organizacím zřizujícím sociální šatníky. Sem mohou fyzické osoby přinést (nejen) použité oblečení s vědomím, že bude předáno potřebným.

Darované oděvy jsou tříděny, uskladňovány a následně rozdávány. Kvalitnější kousky organizace nabízí prostřednictvím dobročinných bazarů. ,,Každou nabídku oděvů zvažujeme, ro zhodující je, jestli se pro nás nabízené věci hodí a jestli je máme kam uložit. Řídíme se aktuálním ročním obdobím, ale i stavem zásob ve skladech,“ řekl Přemek Bis, pracovník Oblastní charity Hradce Králové.

Poptávka se během roku výrazně mění a je nezbytné, aby na ni dárci reagovali. Nejčastěji se nedostává zejména džínových kalhot, obuvi a ponožek, také oděvů XL a větších. Převážně platí, že největší pomocí jsou oděvy každodenního užívání a kojenecké potřeby nejlépe co nejvyšší kvality.

Dárci si často neuvědomují, že kvůli nouzi cílových osob je důležitá kvalita a hlavně nepoškozenost darovaných oděvů. Člověku, který se dostal do nouze kvůli povodním, těžko poslouží gumáky bez podrážky, do kterých bude téct, stejně tak jako pracovní montérky s utrženou nohavicí. ,,Jsem si jist, že nemalé množství kvalitních oděvů končí v popelnicích. Kdo má skutečný zájem pomáhat, si nás najde a snaží se nám porozumět. Takoví, jak my říkáme opravdoví dárci, chtějí vědět, co potřebujeme, a respektují to,“ dodal Bis.

(dok)