Když se Klicperovo divadlo  loni připojilo poprvé (stejně jako další česká divadla) k Evropské noci divadel, ani zdaleka netušilo, že bude mít akce takový úspěch a skvělé ohlasy. Program zaujal na dva tisíce návštěvníků a v sobotu, kdy se chystá druhý ročník, tu čekají prý ještě větší nápor.

„Stejně  jako loni se návštěvníci mohou těšit na komentovanou prohlídku interiérů divadla a zákulisí, tentokrát se ale rolí průvodců zhostí herci Klicperova divadla. Není zapotřebí prohlídku rezervovat, stačí přijít do divadla a nechat se překvapit," zve na program, který začíná v 15 hodin, „Klicperák".

Příchozí budou moci zajít na výstavu kostýmů a rekvizit z představení ve foyer divadla. K prohlídce budou připraveny i komorní scény v Podkroví, krejčovna, vlásenkárny, garderobiérny, malířské a truhlářské dílny. Na programu jsou také besedy nebo koncert kapely Mastix.

„Novinkou letošní Noci divadel bude selfie point, kde se diváci mohou vyfotit se svou oblíbenou divadelní hvězdou," dodávají organizátoři z Klicperova divadla.

Česko se k akci připojilo loni
Noc divadel je součástí Evropské noci divadel, která představuje veřejnosti divadla v tak trochu netradičním světle vždy třetí listopadovou sobotu a to už od roku 2008. Loni se akce zúčastnilo 80 amatérských i profesionálních divadel a souborů z 25 českých a moravských měst a navštívilo ji přes 40 000 diváků. Do letošního ročníku, který proběhne tuto sobotu 15. listopadu, se zapojilo na 29 měst v celé republice, které zvou nejen na divadla, ale i koncerty a prohlídky svých prostor. Společným tématem byl vyhlášen Rok české hudby.

Jesličky budou  hrát až do půlnoci

Noc divadel si budou moci Hradečáci užít také v Divadle Jesličky Josefa Tejkla. „Loni  jsme do akce šli, protože se nám myšlenka Noci divadel moc líbila. Akci si užili účinkující, dostalo se nám i velké odezvy od diváků. Snad je potěšíme i v sobotu," zve do Jesliček organizátor večera Jaroslav Pokorný. Vstupné je tu  dobrovolné a lidé prý můžou přicházet a odcházet podle libosti.

„Máme zkrátka chuť si hrát a bavit se a budeme rádi, když uděláme radost i všem ostatním. Nudit se u nás rozhodně nebudete," slibuje organizátor.

Program stálé scény „zušky" Střezina začíná v pět hodin odpoledne a končí o půlnoci. Diváci se mohou těšit převážně na komedie. V plánu je představení Don Quijote, Holky Elky, Kupé story, Malá kočičí hra a Muž pěti sester.

Chybět nebude ani muzika a to v podání střezinského orchestru STO-HK, který svou show plnou uhrančivých rytmů rozjede o půl osmé večer. „Koncert je takové příjemné osvěžení, které probere nejen diváky, ale i herce," usmívá se Jaroslav Pokorný.

Dvě z pěti divadelních představení plánují Jesličky odehrát ve zkušebně. „Jde o poměrně komorní prostor, takže herci i diváci si tu jsou opravdu hodně blízko. Těšíme se na atmosféru, která díky tomu vznikne. Navíc vzhledem k tomu, že je zkušebna na druhé straně budovy než hlavní scéna, užijí si všichni vlastně i takovou prohlídku naší školy," dodává pořadatel akce a připomíná, že v provozu bude po celý večer samozřejmě i divadelní bar.

Divadelníci z Draku se připojí poprvé

K Noci divadel se také vůbec poprvé připojilo Divadlo Drak. To bude speciálně pro tuto příležitost hrát v sobotu rovnou dvě představení. A sice hru pojmenovanou Poslední trik Georgese Mélièse, což je v současnosti asi nejúspěšnější počin divadla. Není tak divu, že je představení, které se bude hrát od 16 hodin a pak znovu od 19 hodin, už v podstatě vyprodané.