Cyklisté roky volají po bezpečné stezce z Hradce do Vysoké, aby už nemuseli riskovat životy na rušné silnici. Cyklostezka se měla začít budovat v březnu, evropské peníze se projektu však nestihlo přiklepnout včas. Dobrá zpráva ale nakonec přišla. Projekt získal dotaci a může se začít stavět. Na první pětikilometrový úsek vytoužené stezky Mechu a perníku, která se v budoucnu prodlouží až do Pardubic, by se dělníci měli vrhnout v červnu.

Úsek má také již všechna povolení a vybraného dodavatele stavby. „Zahájení je na stavební firmě a jejích kapacitách,“ informoval Tomáš Jeřábek, projektový manažer cyklostezky. Zatím není jasné ani to, kde dělníci začnou. Je ale možné, že se stezka začne budovat z obou stran zároveň. „Jasněji bude po schůzce s dodavatelem, zemědělci i s vlastníky okolních pozemků. Sejdeme se ve čtvrtek 7. června,“ doplnil starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák, který je výkonným ředitelem Svazku obcí Hradubická labská.

Úvodní pětikilometrový úsek cyklostezky povede od supermarketu v hradecké Třebši souběžně s Labem až k jezu u Vysoké nad Labem. Stezka strategicky skončí až u tělocvičny ve Vysoké. K tělocvičně cyklisté dojedou po opravené obecní cestě, podél které bude vysázeno stromořadí. Celkové náklady stavby budou 31,5 milionu korun, dotace z IROPu pokryje 27 milionů, zbytek tvoří příspěvky města Hradce Králové a kraje.

Příští sezonu po Labi

Podle hradecké radnice by stezka mohla být hotová do konce letošního roku. Starosta Vysoké si myslí, že se cyklisté poprvé podél Labe projedou až příští sezonu: „Když bude přát počasí, zemní práce by se letos mohly stihnout, stezka se ale nejspíš dokončí až na jaře.“ Časově náročnější by podle něj mohla být výroba lávky za 8,5 milionu, která překlene slepé rameno Labe.

Stezka do Vysoké od začátku tvrdě bojuje o svou existenci. Stavební povolení dostala loni v červenci, tomu ale předcházelo pět let vyjednávání, předělávání projektu a desítky výkupů či směn pozemků. „Přimět soukromé vlastníky pozemků k prodeji byla největší práce,“ sdělil starosta.

Až do Pardubic

Nové cyklostrádě se často říká stezka Mechu a perníku, označení napovídá, že v budoucnu se lidé dostanou po Labi na kole až do Pardubic. Labská stezka má ale ještě větší ambice. Má se stát mezinárodní cyklotrasou a vést od pramene Labe až k ústí řeky, a propojit tak Čechy s Německem.