Do podzimních senátních voleb půjde možná opět sám. Nestranického senátora, 66letého Karla Bartáka, hodili hradečtí lidovci po čtyřech letech „přes palubu“. Místo něj chtějí do boje nasadit vlastního kandidáta, Vladimíra Dernera.


Co se vlastně stalo?
Už koncem ledna jsem řekl, že při volbě prezidenta budu volit tajně. A když bude prohlasovaná veřejná volba, tak odcházím. Proto mě velmi překvapilo tvrzení hradeckých lidovců, že jsem chtěl volit Václava Klause, a tím jsem je zklamal. Kdybych chtěl říct, koho budu volit, tak bych nepreferoval tajnou volbu. Nedává to smysl.

Nemáte mezi lidovci nepřátele?
To se nedá vyloučit, ani potvrdit. Žádného člověka, se kterým bych bojoval, neznám. Je to podivné. Pokud si to pamatuji dobře, tak centrální výbor KDU navíc doporučil, aby volili Václava Klause.

Jak jste se dozvěděl o kandidatuře Vladmíra Dernera?
Asi před dvěma měsíci jsem se setkal s předsedou hradeckých lidovců. Dohodli jsme se, že budu pozván na schůzi. Místo toho jsem se z médií dozvěděl, že mají vlastního kandidáta. Důvod jsem se nedozvěděl. Nikdo se mnou nejednal.

Jste s Dernerem přátelé? V médiích vás kritizoval za bojkot veřejné volby prezidenta.

Kamarádi pomůžou vždycky, přátelé tehdy, když jim to nečiní obtíž. A politici, když jim to přinese prospěch.

Takže je pro vás jen politik?

Nemluvil jsem s ním asi tři roky. Když se potkáme, tak se budeme bavit úplně normálně. Ale na pivo spolu nechodíme.

Co budete na podzim dělat? Za KDU–ČSL kandidovat v Hradci Králové už nemůžete.

Mám nabídky některých politických hnutí. Nebo budu kandidovat sám, jako před lety. Ale to je mnohem náročnější. Musíte mít petici podepsanou tisícem lidí. Navíc je to dražší, všechno si platíte sám. Rozhodnu se do prázdnin. Ale pokud vím, tak centrála KDU–ČSL ještě kandidaturu pana Dernera neschválila.

Kolik stojí nestranického kandidáta kampaň?

Kolem čtvrt milionu korun.

Do kterého senátorského klubu byste po případném zvolení nikdy nevstoupil?

Já jsem stále v klubu KDU jako nezávislý. Asi bych nešel ke komunistům, ale ti stejně klub nemají.

Senátor Barták: Pokud bude veřejná volba, odejdu ze sálu (Hradecký deník 30. ledna 2008)

Hradec Králové - Úterní televizní debata prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara hradecké poslance a senátory většinou nezviklala. Jistý hlas má však zatím jen Jan Švejnar. Poslankyně ČSSD Hana Orgoníková bude určitě volit právě jeho.

Autor: Martin Černý

Archiv HD

Poslanec David Kafka (ODS) nám řekl, že jeho podpis stojí pod nominací Václava Klause, a svůj názor nehodlá měnit. Současný prezident však jeho hlas jistý zatím nemá. „V tuto chvíli bych volil Václava Klause, ale život je složitý a do voleb zbývá ještě více než týden,“ uvedl hradecký poslanec Občanské demokratické strany. „Abych změnil názor, to by se muselo stát něco podstatného, což nepředpokládám,“ prohlásil David Kafka.

Zcela jasno už má hradecká poslankyně ČSSD Hana Orgoníková a úterní debata na tom nic nezměnila. „Já budu určitě volit Jana Švejnara, je to dobrý kandidát. To, že nežil stále v České republice, neberu jako jeho nevýhodu. Naopak. Není spojen s porevolučním děním u nás,“ sdělila.

Nezávislý senátor Karel Barták bude volit prezidenta potřetí. „Televizní debatu jsem sledoval a uklidnila mě. Potrvrdilo se, že ač jsou oba kandidáti jiní a mají pochopitelně různé názory, jsou velice kvalitní. Přiznám se, že dnes se mi víc líbil stávající prezident Václav Klaus,“ sdělil docent Karel Barták.

Uvedl, že je jednoznačně pro tajnou volbu, kterou považuje za symbol demokracie. „Pokud by byla veřejná volba, odejdu ze sálu,“ prohlásil.

Jméno kandidáta, kterému dá svůj hlas, nám však neprozradil. „Pochopte, řeknu třeba, že budu volit jednoho z nich, ale nemůžu vám doložit, že jsem to tak skutečně udělal,“ vysvětlil.