Příliš hrozivě sendražický potok nevypadá. Alespoň ne na první pohled. Při jarním tání nebo letních přívalových deštích se však podle místních dokáže proměnit v ničivý proud. Poloha vesnice je totiž podle starosty Václava Horáka přímo předurčeno k problémům s každoročními záplavami.

„Ze všech stran jsme obklopeni kopečky, pouze na jihovýchodě je rovina. Veškerá voda pak stéká do jinak neškodného potoka, který se natolik rozvodní, že pravidelně zatopuje hned několik lokalit v obci,“ říká.

Přestože byl potok před třiceti lety regulován, velká voda z poslední doby se na něm značně podepsala, takže je přímo v dezolátním stavu. Zemědělská vodohospodářská správa, která se o něj stará, už zpracovala projekt na jeho rekonstrukci. S tou by se mělo podle starosty začít ještě letos. „O úpravě potoka už se mluvilo dávno. Ale vždycky něco chybělo. Teď jsme ve spolupráci s Pozemkovým úřadem Hradec Králové připravili veškeré podklady k tomu, abychom potřebné kroky mohli konečně udělat,“ uvedl starosta Horák.

Podle starosty je třeba vodu zadržet už předtím, než se do strouhy dostane. „Vybudovat chceme především poldry, které budou pouštět jen tolik vody, kolik potok stačí odvést, a zbytek zadrží. Jeden z nejdůležitějších poldrů už máme postavený a stoprocentně se osvědčil,“ pochvaluje si první protipovodňové opatření. Celý projekt si však vyžádá nemalé finanční náklady. Hlavním investorem je právě královéhradecký pozemkový úřad.

„Obec by na to prostředky neměla. Náš rozpočet je omezený a vystačí pouze na běžnou údržbu vesnice. Proto musíme dělat vše, abychom získali dotace,“ dodal Václav Horák.

Jitka Jelínková