Paní Věnceslavě Dufkové ze Stavu na Novopacku je pětadevadesát. Ve svých letech je stále akční, sleduje tisk, neztrácí přehled a dobře si rozumí i s mobilním telefonem. O tom, zda se nechá očkovat, zatím prý moc neuvažovala. „Říká, že už to nebude potřebovat,“ tvrdí syn Milan, který o ni pečuje. „Já jsem si myslel, že ano, že ji necháme oočkovat. Budeme o tom ještě debatovat,“ nevzdává se. S přihlášením do registru by prý pomohl vnuk paní Dufkové.

Případů jako je tento je v Česku celá řada. Mnoho seniorů nedokáže samo vyplnit registrační formulář na internetu, do které musí zadat osobní údaje nebo také místo, kde chtějí očkování podstoupit. Kromě práce s počítačem k tomu senioři potřebují i mobilní telefon, na který jim přijde potvrzovací kód. Pomoc s registrací mohou lidem nad 80 let příbuzní nebo operátoři na speciální celostátní lince 1221.

Jako alternativa k ní bude sloužit i linka, které pro obyvatele Královéhradeckého kraje zřídilo hejtmanství. „Lidé, kteří nemají přístup k internetu nebo jim s registrací nemohou pomoci blízcí a nedovolají se na centrální informační koronavirovou linku 1221, mohou využít krajskou informační linku na telefonním čísle 495 817 110, kde získají ty nejdůležitější informace, a třeba i pomoc s registrací,“ informoval hejtman Martin Červíček (ODS).

Pomoc nabízí seniorům i některé obce. Například v Miletíně na Hořicku nabízí radnice lidem, že za ně registraci zařídí. A do očkovacího centra je následně na náklady obce i doveze. „Registrace je podle mého mínění hodně složitá. Myslím si, že i mladší lidé s tím budou mít problémy. Už se nám přihlásilo dvacet zájemců. Přibíráme nově ještě lidi z okolní Rohoznice,“ řekl Deníku se starosta Miletína Miroslav Nosek.

Očkovat se budou moci senioři na jednom ze sedmi míst v kraji – v nemocnicích v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou a také ve Vrchlabí. Samotné nemocnice zatím příliš informací o vakcinaci seniorů nemají. Vše totiž bude řídit Centrální rezervační systém, který se spustí až v pátek v osm hodin. Přesné pokyny tak ještě ve čtvrtek odpoledne neznal ani ředitel jičínské nemocnice Tomáš Sláma.

„V příštím týdnu máme zaplněný nás interní očkovací registr. Nyní vám nedokážu víc upřesnit, očkovat veřejnost budeme podle volné kapacity a podle přihlášení do celostátního registru,“ uvedl Sláma.

Že všechno záleží na rezervačním systému, potvrdil i mluvčí hradecké fakultní nemocnice. „My navyšujeme kapacitu očkovacího místa. Pokud se lidé přihlásí, termíny bude přidělovat ten systém. Pokud jim je přidělí na příští týden, tak očkovat budeme, jako nemocnice jsme připravení,“ řekl Deníku Jakub Sochor. Očkovat seniory jsou prý v Hradci Králové připravení jakmile systém přidělí zájemcům termíny. Paralelně s plánovaným očkováním seniorů bude pokračovat i vakcinace zdravotníků.

Od úterý funguje také mobilní očkovací tým fakultní nemocnice a fakulty vojenského zdravotnictví, který očkuje klienty a zaměstnance domovů pro seniory. Tento týden už dostali vakcínu zájemci z hradeckých domovů U Biřičky a SeneCura. „V dalším týdnu plánujeme pokračovat ve vakcinaci klientů ostatních sociálních zařízení na Hradecku,“ uvedl děkan Roman Chlíbek.