V pondělí svého osobního strážce dostalo dvacet seniorů z Kuklen a stovka z domu Harmonie II. Již více než dva roky alarm seniorům nabízejí také městští strážníci.

„Když alarmy rozdáváme, tak je vidět, že mají lidé větší pocit bezpečí. Kuklenští dostali od zástupců BESIP také reflexní prvky, protože tranzitní doprava přes čtvrť je celkem velká," vysvětlila Lenka Burýšková, tisková mluvčí hradecké policie.

Nedávejte na obdiv, že máte cennosti

Výhodou je, že alarm se vejde do ruky, ale může se nosit 
v kapse, kabelce či v tašce. Manipulace není složitá, stačí vytrhnout poutko a spustí se tak pronikavý zvuk, že těžkosti seniorů okolí rozhodně neunikne.

„Čím méně toho u sebe budete mít, tím spíše si vás zloděj nevšimne. Noste do města jen věci, které potřebujete. Stačí mobilní telefon, seznam léků, peníze nutné k nákupu a klíče od domu. Občanský průkaz nemusíte mít, i když jdete na druhý konec města. Potřebujete ho jen na poště nebo úřadech," radil seniorům Jan Čižkovský, tiskový mluvčí hradecké policie.

Bezpečí díky Deníku i ve Dvoře

Preventivní kampaň díky medializaci pronikla i mimo hranice krajské metropole. „Ozval se mi senior ze Dvora Králové nad Labem, že v Deníku četl o těchto alarmech, a požádal mě o jeden. I když je akce určená pro hradecké občany, tak jsem mu samozřejmě vyhověla. Pokud si o něj někdo požádá, tak ho neodmítneme," dodala Lenka Burýšková.

Policie by měla ráda zpětnou vazbu, jak jsou alarmy prospěšné a jestli již někomu pomohly. Pokud máte jakoukoli zkušenost, nebojte se ozvat.

„Senioři jsou spokojeni a malou a nenápadnou pomůcku si velice chválí. Jedné paní se udělalo v parku nevolno a díky alarmu přivolala kolemjdoucí, kteří ji zavolali záchranku. Další žena se ztratila v lese a pomocí zvuku se dostala na cestu," doplnila Eva Čížková, mluvčí Městské policie v Hradci Králové.