Zájem o volnočasové aktivity rok od roku stoupá. „V dnešní počítačové době se stále najdou děti, které se rády mimo školní lavice mohou naučit něco nového," říká ředitel hradeckého Domu dětí a mládeže Barák Vojtěch Horák.

Barák nabízí vedle standardních kroužků i kurzy zaměřené na aplikovanou vědu, elektrotechniku, programování a tvorbu webu.

Oblíbený sport? Jednoznačně lezení

„Žáci se seznámí s digitálními fotografiemi. Naučí se  zumbu nebo pracovat rukama. V kreativní tvorbě se seznámí s různými výtvarnými technikami, zkusí si malbu na sklo, textil nebo si vyrobí šperk," doplňuje Horák. Děti mohou vybírat i ze sportovních aktivit. Dům dětí a mládeže nabízí jízdy na in-line bruslích, judo, kulečník a oblíbené lezení na stěně. „Pro chlapce i dívky je určena sebeobrana a střelby z pistole," dodává Horák.

Maluje se i na gramofonové desky

„Náš kroužek výtvarné tvorby ukazuje dětem práci s tuší, suchým pastelem, temperovými a akrylovými barvami. Během hodin si vyzkouší tvořit s kašmírem nebo malbu na gramofonové desky," přibližuje program kroužku vychovatelka školní družiny v Předměřicích Martina Válková.

Dům dětí a mládeže v Chlumci nad Cidlinou nabízí žákům možnost naučit se šermu, korálkování, drátkování, modelářství a street dance.

Třebechovice pod Orebem lákají na kurzy horolezectví. „Děti se naučí základní lezecké techniky, vázání uzlů a slanování," naznačuje ředitelka Kulturního domu Bohuslava Bartošová.

Kroužek airsoftu nabízí pro změnu „kulturák" Nový Bydžov. „Žákům odhalíme tajemství používání zbraně. Klub Mladý chovatel dává dětem možnost starat se o zvířátka," upřesnila pracovnice domu Lenka Drobná.   (aja)