Letos v červnu se sice stát s farmářkou konečně dohodl, jenže ta od té doby nezvedá telefon, její jindy ochotný právník začal být podezřele skoupý na slovo a korunu pochybnostem včera nasadila sestra Havránkové Jaroslava Štrosová. Společně vlastní jeden z pozemků, který silničáři k dostavbě dálnice potřebují.

„Teď jsem o tom slibu ministra Dobeše slyšela v rádiu. Ale vůbec to nechápu. Nikdo nic nevíme, naše pozemky stále nejsou převedené, a pochybuji rovněž, že silničáři mají udělanou novou projektovou dokumentaci. Je to skutečně zvláštní, s námi už několik měsíců nikdo o ničem nejednal,“ řekla včera Štrosová.

A jak dodala, domnívá se, že stát ani nemá u Pozemkového fondu sehnané parcely na dohodnutou směnu.

Sama Havránková telefon už od podpisu dohody nezvedá. A její advokát Pavel Černohous? „Mám pokyn se v této záležitosti k ničemu nevyjadřovat,“ omluvil se a zavěsil.
Státní úředníci však žádné obavy poté, co se jim podařilo vyhádat na ministru Kalouskovi čtyři miliardy navíc, nepřipouštějí. Převod parcel prý probíhá podle plánu. Na dostavbu D11 včetně velké křižovatky v hradeckých Kuklenách je potřeba miliarda a půl. Donedávna neměli ani tu.

V 16 let trvajícím rámusu kolem dostavby tří kilometrů D11 přes pozemky Havránkové se přitom ztrácí jeden „drobný“ detail. Už vůbec totiž není tak potřebná. Stačilo, aby silničáři v listopadu 2009 otevřeli první dvě patra obří opatovické křižovatky se čtyřpruhovým napojením na D11. Tranzit začal proudit do Hradce tímto směrem, od jihu. Plného komfortu se tu řidiči dočkají snad už příští rok, kdy silničáři otevřou poslední úsek čtyřpruhové přeložky dosavadní státovky mezi Pardubicemi a Hradcem.

A navíc: panují pochybnosti i o potřebnosti pokračování D11 do Polska. Hustota provozu na stávající státovce totiž vekokokapacitní náhradu nijak nepotřebuje. Mnohem více by obyvatelé Náchoda a Jaroměře, kudy tranzit směřuje nyní, uvítali léta slibovanou realizaci obchvatů.

Podle červnové dohody státu s Havránkovou má farmářka za 11 hektarů polí dostat 90 milionů korun. Farmářka si má zakoupit pole někde jinde a směnit je s Pozemkovým fondem za ty, na kterých se spolu dohodli jako na náhradních. Cenový rozdíl má poté fondu doplatit.