Hradecké Severní terasy v Žižkových sadech jsou již několik let pro místní i návštěvníky města zcela uzavřené. A ačkoliv existuje plán na jejich renovaci za 200 milionů korun, budou dál chátrat.

Žižkovy sady
Sady byly založeny v letech 1905 až 1907.

Zahradní architekt František Thomayer je tehdy koncipoval ve stylu francouzské ozdobné zahrady, bohaté na květinové výsadby.

Součástí kompozice bylo i kruhové jezírko v jeho středu.

Nejdřív sítě, poté cihly

„Na rekonstrukci severních teras je zpracovaný projekt a dokumentace pro územní řízení, součástí této investice je i rekonstrukce Žižkových sadů. Město již požádalo o vydání územního rozhodnutí. Územní řízení je ale v tuto chvíli přerušené,“ informoval o současné situaci kolem teras mluvčí magistrátu Petr Vinklář a dodal, že město nyní řeší smluvní ošetření potřebných přeložek sítí.

Se započetím přestavby se počítalo na přelomu let 2018/19 a s dokončením do roku 2020.

Na projekt sedá prach

Na projektu oprav Severních teras a přilehlých Žižkových sadů se přitom pracuje od roku 2012, kdy hradecká radnice vypsala architektonická soutěž. Tu vyhrála firma Projektil.

Terasy, které vznikaly po zboření městských hradeb od počátku 20. století do 30. let, byly výrazněji rekonstruovány v 70. letech, kdy přibyla železobetonová konstrukce - druhá úroveň teras - která nemá cihlový obklad. Později pak ještě prošlo rekonstrukcí schodiště pod Kavčím pláckem.

Vizualizace CTParku.
Dohodě Hradce s CTP už nic nebrání