Cesta od Magistrátu směrem nahoru na náměstí je přes kdysi krásné historické Severní terasy rok od roku komplikovanější. „Na náměstí se přes hradby už moc jít nedá. Hodně cest je zablokovaných plotem, z čehož chápu, že to asi příliš bezpečné není. Už by se to mělo opravit," svěřila se při pohledu na Severní terasy nad Žižkovými sady Marie Kroftová, která zrovna čekala na blízké zastávce MHD. Radnice terasy opravit chce, shání peníze a dokonce už zná i podobu vítězného návrhu.

Největší problém teras? Statika

Největším problémem teras vedoucích na náměstí je jednoznačně statika. „Byli jsme se tu s týmem podívat už před dvěma lety a je to horší a horší. V některých místech jsem se úplně bořil," přiznává autor vítězného návrhu architekt Roman Brychta. Zásadní potíž, která narušuje pevnost historických teras na stovky let starém svahu, je totiž vlhkost: „To odvodnění svahu musíme vyřešit přednostně," myslí si Brychta.

Přilehlé Žižkovy sady, kterým dominuje rozlehlý park z dílny slavného zahradního architekta Františka Josefa Thomayera je starý přes sto let. Stromy, které tam tehdy vysázeli, mají za ta léta místy už i několik desítek metrů. Některé bude podle architekta i radních třeba pokácet.

A to je právě kamenem úrazu. Největší vlnu emocí totiž zvedá, jako již tradičně v Hradci, kácení zeleně: „Skácíme pouze stromy nemocné spolu s těmi, které mají nepříznivý vliv na už tak chatrnou statiku teras," ubezpečil náměstek primátora města pro místní rozvoj Jindřich Vedlich.

Především obyvatelé historického centra ale stromy brání a špatný stav svalují na Technické služby Hradec Králové: „Když vysadím dub, tak přece nemůžu čekat, že zůstane metr nad zemí. Problém je ten, že ty stromy nikdo léta neudržoval, neprořezal. Ty koule na klacku, které technické služby tak obětavě žužlají, to je hrůza. Myslím si, že to mrzačení do koule dá daleko víc práce, než když jednou za deset let vylezu na lípu a trošku jí prořežu. Nebo ne?" rozčilovala se paní Šindlerová, která v blízkosti Severních teras dlouhá léta žije se svým manželem.

Technické služby: O kácení nevíme…

Hradecké technické služby ale obvinění odmítají. O žádném kácení pak prý srozuměny nejsou. „Podnět ke kácení jsme od radních zatím nedostali, takže žádné práce zatím zahajovat nebudeme," sdělila Deníku Monika Švástová z oddělení Péče o městskou zeleň technických služeb.

Michaela Zumrová