Děti, pojďte si hrát na Kompot: Kterým spolužákům roste ochlupení a kdo už menstruoval?

„Sex patří jen dospělým a ne dětem. Nezneužívejte je! Děti jsou z toho všeho jen zmatené a vyplašené,“ reagovala v diskusi na webu Deníku čtenářka M. K. a řada dalších.

Největší vlnu emocí vzbudila hra na Kompot, kterou mají učitelé s dětmi hrát. Žáci si na židlích postavených v kruhu vyměňují místa podle svých sexuálních zkušeností. Řeknou si tak mezi sebou, kdo už má za sebou menstruaci, kdo onanuje, nebo se každý dozví, jestli už dotyčnému roste ochlupení. V další hře má před vyučovací hodinou kantor žáky přivítat podáním ruky, na které má navlečený kondom.

„Vezmeme si z příručky to dobré, určitě ale s dětmi nebudeme hrát Kompot. Ministerští úředníci se zaměřili spíše na sexuální prožitky, ale už méně na rodinnou výchovu, na kterou my klademe důraz. Přijde mi, že metodiku vypracovali lidé, kteří absolvovali řadu kurzů, ale nemají dlouhodobou zkušenost s prací s dětmi,“ řekl ředitel Základní školy Karla IV. v Novém Bydžově Ladislav Vlachý.

Ale ne všichni mají tak kritický odstup. „Už od třetí třídy nazýváme věci pravými jmény, mluvíme s dětmi o tom, že když se tatínek s maminkou mají rádi, tak se milují, přičemž tatínkova spermie oplodní maminčino vajíčko a narodí se děťátko,“ řekla ředitelka jedné pardubické školy Jana Smetanová.

Odpůrci sexuální výchovy zásobují základní školy protestními příručkami vypočítávajícími důvody, proč podle nové metodiky neučit. Nový ministr školství Josef Dobeš se už setkal s kardinálem Dominikem Dukou, tento týden ho čeká jednání se zástupci rozhořčených rodičů.

Podle ministerských úředníků i řady sexuologů jsou přitom kritizované pasáže v příručce jen vytrženy z kontextu.