Firma Tomas Invest, která chce postavit většinu domů, však tvrdí, že projekt naopak život na sídlišti vylepší.

„Zatím máme přes tři stovky podpisů. Do čtvrtka, kdy chceme archy předat na veřejném jednání zástupcům radnice, ještě nějaké přibydou,“ věří předseda petičního výboru Tomáš Doležal z Mandysovy ulice.

Petice míří proti plánovaným novostavbám v severní části předměstí. Největší počet nových domů má být v sousedství domu Villa Cristina a centra Médium u výpadovky na Brno.

„Asi všem je jasné, že se projekt nepodaří úplně zastavit. Chceme ale dojít k nějakému kompromisu a přizpůsobit výstavbu požadavkům současných obyvatel,“ dodal Tomáš Doležal.

První z řady domů projektu Pilot 1, který chce firma vybudovat, bude mít celkem 38 bytů a pět podlaží. Podle firmy Tomas Invest soubor novostaveb lokalitu naopak vylepší.

„Snažili jsme se, aby přinesl něco navíc i pro současné obyvatele. Dům doplňují zelené plochy a místa pro sport a relaxaci. Věříme, že je budou rádi využívat i místní lidé,“ uvedl autor projektu architekt Miroslav Gebas.

Obyvatelé okolních domů se však obávají, že přijdou o dětské hřiště, část zeleně a že se v lokalitě zhorší parkování a zvýší hluk z navýšení dopravy. Podle investora nejsou jejich obavy opodstatněné.

Za jeden pokácený strom tři nové

„Zrenovujeme staré škvárové hřiště a opravíme a zkvalitníme dětské hřiště, které bude, na rozdíl od toho současného, splňovat všechny standardy bezpečnosti. V maximální míře také zachováme zeleň. Část stromů bude nutné odstranit, ale místo nich vysadíme nové. Za jeden pokácený tři nové,“ slíbil architekt projektu Miroslav Gebas.

Současní obyvatelé lokality ale příliš slibům firmy nevěří. „To nové dětské hřiště má být v těsné blízkosti silnice. Bezpečnost dětí by měla být zajištěna plotem. Já svoje dítě do klece dávat nebudu. A to ani nemluvím o výfukových plynech,“ uvedl předseda petičního výboru Tomáš Doležal.

Novostavba by podle investora také neměla snížit počet parkovacích míst v lokalitě. „Normy pro takový objekt předepisují sedmačtyřicet parkujících míst. Společnost Tomas Invest jich však vybuduje ještě o deset více. Většina míst vznikne pod domem a v jeho okolí. Počítáme s tím, že volná místa využijí i lidé z blízkých domů,“ doplnil architekt Miroslav Gebas.

Se stavbou domu by investor chtěl začít v polovině letošního roku. Už ve čtvrtek ale bude muset čelit námitkám obyvatel při veřejném projednání záměru na magistrátu, které začíná v devět hodin.