Odpověď se tento čtvrtek ve 20.30 hodin v kině Bio Central pokusí najít tak trochu netypický dokument  K oblakům vzhlížíme.

Cena Pavla Kouteckého
Cena Pavla Kouteckého byla založena pro připomenutí této výrazné osobnosti dokumentárního filmu. Režisér Pavel Koutecký (1956—2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. V minulosti cenu získala například režisérka Linda Jablonská za film Pozemšťané, koho budete volit nebo Bára Kopecká za film DK.

Nejlepší přítel

Snímek režiséra Martina Duška sleduje postavu Rádi ze severních Čech, pro nějž se stal jeho vymazlený starý Ford vším. Se svým nejlepším přítelem na čtyřech kolech tráví snad veškerý volný čas a nic jiného ho nezajímá. Ráďovy prázdné dny bezcílně plynou (většinou je tráví neustálými opravami svého vozu, v noci pak vyráží na dunící tuningové festivaly) a jsou nejen pohledem do světa tuningových nadšenců, ale i výpovědí o jedné generaci mladých lidí.

Neobvyklý dokument byl nominován na Cenu Pavla Kouteckého. „Vybrali jsme z několika nominovaných snímků jeden, který už někteří diváci viděli během festivalu Jeden svět  – film Martina Duška K oblakům vzhlížíme. Tento tragikomický příběh jednoho mladíka ze severních Čech je sondou jak do prostředí fanoušků tuningu, tak i do neveselé krajiny severních Čech se všemi jejími strastmi – zejména nezaměstnaností. Film oslovil jak diváky na českých festivalech, tak i odbornou veřejnost," popisuje dokument Ilona Machová z kina Bio Central.

Indiáni a výtahy

Ještě před tímto filmem se diváci dočkají promítání krátkého filmu režiséra Pavla Kouteckého Indiáni, čarodějové a výtahy o třech zvláštních místech v Chile.