Východočeská metropole může začít pomalu odpočítávat. Do začátku Rock for People – jednoho z největších českých festivalů – zbývá poslední pár dní. Hudební svátek ro(c)ku startuje už příští týden ve čtvrtek a poslední možnost pořídit výhodnější vstupenku v předprodeji lze jen do středy 27. května do půlnoci.

Seznam hudebníků už pořadatelé zveřejnili. Jak se ale v třídenním festivalovém maratonu vyznat? Deník prozkoumal program a přináší  několik tipů, které koncerty by vám v žádném případě neměly uniknout.

• David Koller

Loňská přehlídka zahraničních hvězdných kapel neměla před českou skupinou Lucie šanci. Dlouho očekávaný comeback si nenechaly ujít tisíce posluchačů a koncert rázem patřil k nejlepším zážitkům Rock for People 2014. Letos se na „fesťák" Lucie sice nechystá, těšit se ale můžete na jejího frontmana Davida Kollera. Legendární zpěvák se v krátké době chystá do Hradce už podruhé. V březnu se ve skvělé formě ukázal na plese Černé hory, kde se jen potvrdilo to, co už dávno viselo ve vzduchu: východní Čechy Kollera milují. Charismatický hudebník, který válí s kytarou i za bicími, slibuje skvělou show i na hradeckém letišti. Vystoupí tu v sobotu 6. června.

• Vojta Dyk a B-Side Band

Balíček českých kapel u Davida Kollera zdaleka nekončí. Kromě něj pořadatelé pozvali Vypsanou fiXu, Pipes and Pints, nebo Vojtu Dyka spolu s B-Side Bandem. Jestli se před lety do historie „Rokáče" nesmazatelně zapsal nestárnoucí sběratel zlatých slavíků Karel Gott, při jehož vystoupení létaly i podprsenky vzduchem, věříme, že podobně se bude vzpomínat na koncert Vojty Dyka. Jeho speciální set slibuje rockové pecky od AC/DC i Red Hot Chilli Peppers ve swingovém aranžmá. Na své si tak přijde nejen početný zástup zpěvákových fanynek, ale i zarputilí vyznavači tvrdé muziky.

• Faith No More

Na americkou hudební legendu se návštěvníci „Rocku pro lidi" těší už dlouho. Dalo by se říci léta. Kapela totiž měla v Hradci vystoupit před třemi lety, nakonec bylo ale vystoupení kvůli silné bouřce zrušeno. Drsní rockeři z Faith No More ale hodlají svým fanouškům vše vynahradit a do Hradce přijedou se svou zbrusu novou deskou a pořádnou show. Vystoupí tu 5. června.

• Limp Bizkit

Když v únoru organizátoři festivalu potvrdili americkou kapelu Limp Bizkit, na facebooku Rock for People se strhla hotová lavina nadšených komentářů, kterým vévodily výkřiky jako paráda, skvělý, úžasný a pecka. „Naštvané sušenky" jsou sázka na jistotu a jeden z největších taháků letošního ročníku. Numetalovým Limp Bizkit, jejichž hit Behind Blue Eyes zná snad úplně každý, se v Česku zřejmě líbí. Naposledy tu hráli před rokem. O tom, že to stálo za to, by mohli vyprávět nadšení účastníci koncertu, které si hoši neváhali vytáhnout k sobě na pódium.

• Hollywood Undead

Že letošní ročník hraje na trochu temnější strunu potvrzuje i třetí americká kapela, kterou rozhodně stojí za to slyšet. Třeba i proto, že členové Hollywood Undead vystupují zásadně v maskách a ve světě sklízí obrovský úspěch. Drsná partička v areálu letiště vystoupí stejný den jako Faith No More a Limp Bizkit a organizátoři na tento den potvrzují enormní zájem o lístky. K rezervaci proto uvolnili limitovanou edici tisícovky jednodenních vstupenek, které jsou až do středy k zakoupení.