Kapacita silnice první třídy mezi Hradcem Králové, Smiřicemi a Jaroměří s průjezdem 17.000 aut denně byla podle silničářů již zcela vyčerpána. Silnice také dosud patřila k nejnebezpečnějším úsekům v kraji, letos na ní policie zatím řešila zhruba 80 nehod.

"Jde o výrazný posun pro dokončení důležitého dálničního spojení České republiky s Polskem u obce Královec, kde se naše D11 napojí na polskou rychlostní silnici S3," uvedl k novému úseku D11 generální ředitel ŘSD Radek Mátl. 

Zdroj: Fremuth Jiří

Stavbaři na 22,4 kilometru dlouhém úseku vybudovali 28 mostů, čtyři mimoúrovňové křižovatky a deset protihlukových stěn o celkové délce téměř osmi kilometrů. Mimoúrovňová křižovatka Plotiště u Hradce Králové, na niž se v budoucnu napojí dálnice D35, patří k největším v ČR.

Psali jsme již:

Nových 22 kilometrů dálnice D11 kolem Hradce Králové až k Jaroměři mohou od pátku využívat řidiči.
Nové úseky dálnic D11 a D35 na východě Čech budou zpoplatněné až od nového roku

Dálnice nyní končí na 113. kilometru u Hořenic severně od Jaroměře. Navazuje na ni silnice I/37 směrem na Trutnov. Z dvanáctitisícové Jaroměře dálnice odvede jen auta směřující k Trutnovu. Silný provoz ve směru na Náchod povede až do postavení severního obchvatu Jaroměře stále přes centrum města.

Postup výstavby D11 z Hradce k JaroměřiPostup výstavby D11 z Hradce k JaroměřiZdroj: ŘSDŘSD připravuje stavbu pokračování dálnice v délce 41 kilometrů od Jaroměře do Trutnova a dál na česko-polskou hranici v Královci. "Důležité je nyní dálnici D11 dostavět až na hranice. Na stavbu mezi Trutnovem a státní hranicí již probíhají výkupy pozemků, se zahájením výstavby počítáme v roce 2023. Na úsek mezi Jaroměří a Trutnovem jsme aktuálně získali územní rozhodnutí a chystáme se tedy zahájit majetkoprávní přípravu," uvedl Mátl.

starosta Smiřic na Královéhradecku. Prosinec 2021
Dálnice městu pomůže, říká starosta Smiřic Luboš Tuzar

Poláci jsou se stavbu své S3 výrazně dál než česká strana, na silnici u hranic již pokládají asfalt. ŘSD míní, že celá dálnice D11 až na hranice by mohla být hotová v roce 2027.

Postup výstavby D11 z Hradce k JaroměřiPostup výstavby D11 z Hradce k JaroměřiZdroj: ŘSDD11 z Prahy do Hradce Králové a na hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a celkem bude mít 154 kilometrů. Od roku 2017 dálnice končila na jihozápadním okraji Hradce Králové.

Již ve středu silničáři v regionu otevřeli třináctikilometrový úsek dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy v Pardubickém kraji. Úsek se u Opatovic napojuje na D11 a na trase mezi Prahou a Moravou umožňuje úplně minout Hradec Králové.