Dopravní problémy v ulici Na Brně, kde denně projíždí stále více rezidentů, kamionů do místní průmyslové oblasti a nově i autobusy městské hromadné dopravy, chtějí hradečtí politici vyřešit novou komunikací. Ta by měla vést od obchodního domu Lidl kolem areálu Petrof až ke křižovatce poblíž sídla firmy Marius Pedersen.

„Výbor doporučuje řešit napojení celé průmyslové zóny prostřednictvím křižovatky u Lidlu pomocí souběžné komunikace podél areálu Petrof. Je tam ovšem ten nesoulad s ekology,“ informoval předseda výboru pro územní plánování, rozvoj a investice města Oldřich Vlasák.

Tato varianta se potýká s jedním zásadním problémem. Silnice by totiž vedla přes přírodní památku Plachta. A to se nelíbí nejen ekologům, ale také zástupcům koaliční strany Změna pro Hradec a Zelení. Podle předsedy klubu ZPHZ Adama Záruby je takový návrh zcela nepřijatelný.

„Z biologického posouzení vyplynulo, že nejcennější území je právě podél areálu Petrof,“ informoval na výboru hlavní architekt města Petr Brůna.

Pro případnou silnici existují dvě varianty. Jedna přes přírodní památku Plachta 3 a druhá přímo areálem Petrofu. Výbor pro územní plánování se jasnou většinou usnesl, že kvůli vysokým nákladům na druhou variantu podporuje silnici přes Plachtu. „Proto výbor pověřuje náměstka Bláhu formulací veřejného zájmu města a jednáním s orgány ochrany přírody a krajiny,“ uvedl Oldřich Vlasák. Tento postup nadzvedl ze židle Adama Zárubu. „Návrh na komunikaci přes přírodní památku Plachta je pro nás z hlediska ochrany přírody zcela nepřijatelný. Nechápu, proč by silnice primárně pro kamiony do průmyslové zóny měla zabírat část přírodní památky, která tady je k ochraně řady zvláště chráněných druhů,“ řekl Záruba s tím, že o náklady na variantu, která vede větší částí přes Petrof, by se měly podělit i dotčené firmy. „Silnice by byla hlavně obsluhou pro ně. Město by s nimi mělo jednat,“ dodal Záruba.

Takhle koalice fungovat nemá

Zárubu naštval i samotný přístup výboru. Nikdo s ním prý tento bod předem nekonzultoval.

„Naše představa o koaliční spolupráci je taková, že se nebudeme takto přehlasovávat na výborech. Nechceme, aby to proti nám bylo takto zneužíváno a řekl jsem si k tomu svoje i na radě,“ uvedl Záruba s tím, že k hlasování na radě či zastupitelstvu je naštěstí ještě daleko. Ve výboru hlasovali opačně zástupci za hnutí ANO i ODS.