Na silnicích druhé a třetí třídy ve vyšších polohách Jičínska, Náchodska a Rychnovska zůstává vrstva rozbředlého sněhu. V Orlických horách se na komunikacích může objevit také náledí. Všechny silnice jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné, informovali na svých webových stránkách silničáři.

Teploty se dnes ráno v Královéhradeckém kraji pohybovaly kolem bodu mrazu, silnice v nižších polohách, například na Hradecku, jsou mokré po chemickém ošetření.

V některých oblastech Královéhradeckého kraje dopravu komplikují také stromy, které spadly na silnice, například dnes časně ráno hasiči zasahovali u stromu spadlého na silnici spojující Dvůr Králové nad Labem a Lipnici na Trutnovsku, spadlé stromy rozřezali hasiči také u Prachova na Jičínsku.

Podle předpovědi meteorologů by mělo být v Královéhradeckém kraji zataženo, ve vyšších polohách může sněžit, v nižších oblastech by mohl padat déšť se sněhem. Denní teploty vystoupají až na čtyři stupně Celsia.

Na velké části silnic Pardubického kraje leží sníh

Na mnoha místech v Pardubickém kraji se řidiči mohou potkat se sněhem. Mokrý a rozbředlý leží zvláště ve vyšších polohách a na vedlejších silnicích. Podle údajů Správy a údržby silnic Pardubického kraje jsou všechny cesty sjízdné, někde je však třeba řídit velmi opatrně.

Sníh dnes ráno ležel zvláště na Hlinecku, Lanškrounsku, v okolí Poličky, Svitav, Žamberku, Moravské Třebové a Ústí nad Orlicí a ve vyšších polohách Železných hor na Chrudimsku. Teploty se pohybovaly kolem nuly, místy silničáři zaznamenali slabé sněžení nebo sníh s deštěm.

Vozovky mohou zejména v ranních hodinách namrzat na mostech, v lesních úsecích a na stinných místech. "Do horských oblastí nevyjíždějte bez sněhových řetězů, což platí zejména pro kamionovou dopravu. Silnice I/11 přes Suchý vrch na Orlickoústecku je bez zimní výbavy pro nákladní dopravu obtížně sjízdná," varovala řidiče Lenka Burýšková ze správy východočeské policie. Podle posledních informací cestmistrovství v Žamberku je obávaný Suchý vrch sjízdný se zvýšenou opatrností.

Na Vysočině napadl nový sníh, silnice místy kloužou

Na Vysočině napadlo přes noc zhruba deset centimetrů sněhu. Silnice první třídy jsou podle dispečinku cestářů po pluhování a chemickém ošetření pokryté rozbředlou vrstvou sněhu, na vedlejších tazích leží jeho ujetá vrstva. Zejména na Jihlavsku a Žďársku se vlivem větru tvoří sněhové jazyky. Teplota vzduchu se po ránu pohybovala od minus tří stupňů Celsia do bodu mrazu.

I na dálnici D1 musejí řidiči počítat místy se zhoršenou viditelností vlivem sněhových přeháněk. Na 136. kilometru havarovala nad ránem ve směru na Prahu dvě dodávková vozidla, na 104. kilometru ve směru na Brno pak do středových svodidel kamion a osobní auto. Dálnice je po odstranění poškozených aut průjezdná.

Všechny ostatní silnice v kraji jsou podle cestářů průjezdné se zvýšenou opatrností řidičů a zimní výbavou.

Přes den bude na Vysočině polojasno a teplota vzduchu se bude podle předpovědi počasí pohybovat od minus tří do jednoho stupně Celsia. Nejchladněji bude na Havlíčkobrodsku a Žďársku.

Řidiči na Vysočině musejí navíc počítat se sedmi omezeními v jízdě kvůli opravám vozovek a mostu. Tři jsou na Havlíčkobrodsku, čtyři na Žďársku. Bližší informace najdou také na internetových stránkách kraje: www.kr-vysocina.cz.

Sněžení v Libereckém kraji ustává, vítr ale tvoří sněhové jazyky

Situace v Libereckém kraji se přes noc uklidnila, občasné sněžení a vítr přesto komplikují odklízení sněhu ze silnic, v otevřených úsecích se tam tvoří sněhové jazyky. Silničáři proto doporučují motoristům, aby jezdili se zvýšenou opatrností, a to zejména na Semilsku v horských oblastech Krkonoš a Kozákova.

Teploty se pohybují kolem bodu mrazu a místy sněží. Fouká mírný vítr. Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré, místy ale se zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu, hlavně do vyšších poloh by proto neměli vyjíždět motoristé bez zimní výbavy, upozorňují silničáři.