Silničáři na Hradecku bědují. Kvůli brzkému příchodu zimy se jejich zásoby posypového materiálu rychle tenčí. Výrazně vyšší jsou i náklady.

Například Technické služby Hradec Králové vysypaly na cesty už 325 tun soli, což je pětina jejich zásoby na celou zimu. „Pamatuji zimy, kdy jsme za celou sezonu vysypali kolem 400 tun soli. Jen o něco míň teď máme za tři týdny, a to je ještě podzim. Vloni jsme poprvé vyjeli 16. prosince, letos jsme v jednom kole už od 24. listopadu,“ řekl vedoucí zimní údržby podniku Tomáš Pospíšil.

Kromě 325 tun soli už z jejich skladů zmizelo 401 tun písku, skoro 39 tisíc litrů solanky a další materiál. Vozidla technických služeb při zimní údržbě už najela více než devět a půl tisíce kilometrů. Tomáš Pospíšil přesto věří, že i přes mimořádně náročný start zimní sezony by rekordní zásoby soli měly do jara vydržet.

Rovněž ze skladů i pokladny Technických služeb Nový Bydžov mizí prostředky velkou rychlostí. „Vezmu–li to v penězích, tak jsme od začátku sezony na místní komunikace už vysypali sůl a písek zhruba za sto tisíc korun,“ uvedl ředitel Josef Kožíšek. Pokud by podobně náročná zima pokračovala, je možné, že by podnik musel omezit nějakou jarní nebo letní činnost. „Záleží to na mnoha faktorech a je to ještě předčasné, ale vyloučit to nemohu,“ řekl.