Už od začátku prázdnin je jedna z nejrušnějších částí města rozkopaná. Oprava Dukelské třídy, ulice S.K. Neumanna a náměstí 28. října ale ještě ani zdaleka nekončí. Autobusová doprava tu bude obnovená až dvacátého prosince. Na odstranění plotů si lidé budou muset pravděpodobně počkat do stejného data.

Chodci momentálně nemohou přejít opravovanou silnici od kruhového objezdu u nádraží až ke Skleněné věži. Úsek měří něco přes půl kilometru. Na situaci si stěžují i místní obchodníci, kteří poslali primátorovi otevřený dopis. „Žádné oficiální odpovědi jsme se zatím nedočkali. Všechno je stejné jako minulý týden," řekl Michal Švagerka, jeden ze signatářů dopisu.

V úterý by ale měla proběhnout schůzka zástupců města se stavební firmou. „Technicky by problém s průchodem být neměl. Spíš by mohla být ohrožená plynulost stavby a její bezpečnost. Jeden průchod je ale reálný, zítra budu vědět víc," řekl Václav Pišta, ekonomický náměstek firmy Sovis, která silnice a náměstí opravuje.

O tom, že je aspoň jeden přechod nezbytný, není pochyb. Přejití silnice se v některých místech může změnit až na desetiminutovou procházku. Fyzická kondice místních se tak nepochybně zlepšuje, ale lidé se zdravotními potížemi prožívají těžké chvíle.

„Můžete mi rozdělat plot? Mám operovanou páteř a už nemám síly," prosil jeden ze starších chodců dělníky. Ti mu ale nemohli vyhovět, i kdyby chtěli. Plot je proti rozdělání zabezpečen. O budoucnosti přechodu a možná také obchodů se rozhodne pravděpodobně v úterý. Do té doby se lidé musejí  spoléhat na svou kvalitní obuv.

Šimon Barnat