Silvestr už pro Čechy není jen vysedávání po hospodách nebo před televizní obrazovkou. Stále populárnější jsou krátké výlety nejen do hor, ale také do velkých evropských měst.

„Největší zájem je o pobyty na horách. Období Vánoc a silvestr stráví přibližně 180 tisíc Čechů na tuzemských horách a 100 tisíc v zahraničí. Pokles zájmu oproti loňskému roku, který by mohl být způsobený ekonomickou krizí, neočekáváme,“ řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Neoblíbenějším místem Čechů, kteří se rozhodnou strávit silvestr mimo domov, jsou tuzemské hory. „Z našich analýz vyplývá, že téměř čtyřicet procent tvoří pobyty v Krkonoších a Jizerských horách,“ uvedl Tomio Okamura. Ze zahraničních hor jednoznačně vedou rakouské Alpy, v popularitě je pak následují italské a francouzské hory.

Lidé, kteří nejsou milovníky zimních sportů a mrazů, mají jiné možnosti, kde strávit poslední den roku.

Na konci prosince míří z České republiky do teplých krajin kolem padesáti přímých charterových letů. Na Vánoce či Silvestra poletí za exotikou kolem dvaceti tisíc Čechů.

Konec roku je také tím správným časem pro netradiční eurovíkendy. Jejich vytíženost sice s finanční krizí poklesla, ale silvestr pod pařížskou Eiffelovou věží, na londýnském Tower Bridge, před římským Koloseem či na gondole v Benátkách Čechy stále láká. Zájem je také o nedalekou Vídeň.

O zimních svátcích České republika každoročně zažívá nával turistů. Přesto však letos odborníci na cestovní ruch očekávají pokles zájmu cizinců o zemi v srdci Evropy. „Vánoce stráví v Česku kolem 120 tisíc turistů. Na Silvestra a Nový rok přijede kolem 180 tisíc turistů. To znamená meziroční pokles o deset procent,“ vysvětlil Tomio Okamura.

Na Hradec Králové však zahraniční turisté zatím nezanevřeli. Nizozemci a Belgičani jezdí do hotelu Alessandria na Vánoce a skupiny Němců tu oslavují Silvestra už dvacet let. Nejinak tomu bude i letos. „Připraveny pro ně máme tradiční oslavy s pestrým programem. Kromě Hradce se pojedou podívat také do Třebechovic pod Orebem či Špindlerova Mlýna,“ prozradil ředitel hradeckého hotelu František Croitor.

Dodal, že letošní silvestr v hotelu i novém music clubu už je téměř obsazen. Objednávky prý už má i na příští rok.

Kde zažít silvestr s příchutí exotiky:

*  Vánoční svátky a silvestr tráví nejvíce Čechů v Egyptě, na Kanárských ostrovech a v Tunisku.
*  Výjimkou však nejsou ani zimní dovolené ve Spojených arabských emirátech, v Thajsku, Dominikánské republice, Keni, Venezuele nebo na Kubě.
*  Do první desítky oblíbených destinací patří také Maledivy.

LENKA KAŠPAROVÁ