Téměř na suchu se mohou brzy ocitnout Šimkovy sady. Radnice v rámci rekonstrukce parku zvažuje zrušení rybníků, které by mohlo nahradit menší umělé vodní dílo.
 
„Voda v rybnících zejména v létě rychle hnije. Umírají tam ryby i kachny a je to zdroj komárů. Je to velký problém,“ uvedl primátor Otakar Divíšek. Radnice chtěla zajistit lepší kvalitu vody přivedením věkošské svodnice s následným odtokem do Labe. Vodohospodáři ale zjistili, že vody by bylo málo a do sadů by se kvůli výškovým poměrům dostávala velmi obtížně. „Druhá varianta, čerpat vodu z Labe a odvádět ji zpět, by byla zase příliš nákladná. Musíme pečlivě zvážit, kterou cestou se dáme. Zda by nebylo lepší místo rybníků vybudovat například fontánu,“ řekl Divíšek.
 
To, že voda je Achillovou patou Šimkových sadů, přiznává i vedoucí správy vodního hospodářství Technických služeb Hradec Králové Vlastimil Ondráček. „Kromě nedostatku vody je největším problémem její vypouštění. Ta by musela jít do kanalizace, což znamená velké náklady za stočné. Podle odhadu by vypuštění vodních ploch stálo milion,“ sdělil.
 
Rekonstrukce sadů má podle odhadů radnice stát 105 milionů korun, úprava vodního režimu spolkne 25 milionů.
 
První etapa chystané obnovy parku byla zahájena v předjaří, kdy zde technické služby pokácely stovku přestárlých topolů. Na ni teď na podzim a na jaře naváže výsadba mladých listnatých i jehličnatých stromů, kterých se v parku objeví téměř 250. V zimě dojde i na prořez stávajících stromů.