Díky simulačnímu centru se také rozšíří přístup k moderním terapiím, jakými jsou mechanické srdeční podpory a terapie ECMO, která pomáhá pacientům se selhávajícími či nefunkčními plícemi zajistit dostatečné okysličení organismu.

„Doškolování odborníků i výuka studentů vyžaduje moderní a stále sofistikovanější metody. Simulace fyziologických nebo patologické stavů a kritických situací pomáhají bezpečným způsobem při nácviku jednotlivých terapeutických postupů. Tyto výukové metody jsou dnes využívány stále častěji a ukazují jasný trend do budoucna,“ řekl Jiří Manďák, děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Katedrála Svatého Ducha se v úterý odpoledne rozloučila se Soňou Červenou. Lidé do katedrály postupně přicházeli od půl páté.
S operní pěvkyní Soňou Červenou se v katedrále rozloučily stovky Hradečanů

Simulační centrum v Hradci Králové vzniklo jako vůbec první v republice. „Význam tohoto Simulačního centra daleko přesahuje naši regionální působnost a má zásadní celonárodní, ba přímo přeshraniční význam. Očekáváme, že ho budou využívat nejen zájemci z České republiky, ale i ze zahraničí,“ uvedl k otevření ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Aleš Herman. Současně také poděkoval zaměstnancům i externím partnerům, kteří se na zřízení centra podíleli.

Možnost seznámit se s provozem centra bude mít odborná i laická veřejnost ve čtvrtek 18. května, kdy se od 7.30 do 14 hodin uskuteční Den otevřených dveří. V provozu budou simulátory i další technologie, jejichž činnost budou připraveni komentovat odborníci z Kardiochirurgické kliniky LF a FN HK. Zájemci z řad odborné veřejnosti a studentů lékařských oborů se mohou hlásit o účast na kurzech na tomto linku.

Rozšíření možností edukace a zvyšovaní kvalifikace pro odbornou veřejnost a studenty lékařských oborů bylo hlavním motivem založení tohoto Simulačního centra. „Podobně vybavené centrum zatím fungovalo nejblíže v Berlíně. Jsem proto přesvědčen, že o naše centrum bude mezi odbornou veřejností zájem a plánujeme také další rozšiřování nabídky pořádaných kurzů,” sdělil Martin Volt, vedoucí Oddělení mimotělního oběhu a podpůrných systémů Kardiochirurgické kliniky LF a FN v Hradci Králové.

Policie. Ilustrační foto
Muž z Hradce s dvěma desítkami exekucí na krku vymámil z lidí přes 17 milionů

Vybavení nového Simulačního centra umožňuje simulovat vitální funkce pacienta před, během a po srdeční operaci, nacvičovat jednotlivé kroky vedení operace, zapojování a řízení jednotlivých přístrojů a současně vyhodnocovat správnost a kvalitu jednotlivých úkonů bez rizika ohrožení pacienta. Významně se tím zvyšuje bezpečnost operací skutečných pacientů.

Realizace ojedinělého projektu byla možná jen díky úzké spolupráci Kardiochirurgické kliniky Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Hradci Králové, špičkového klinického a výzkumného pracoviště, představované v tomto případě především Oddělením mimotělního oběhu a podpůrných systémů, se společností Medtronic, světovým lídrem v oblasti medicínských technologií.

K výbuchu došlo v domě v centru Hradce Králové.
Exploze v domě u hradecké Střelnice. Dva popálení lidé skončili v nemocnici

„Naším posláním je rozšiřovat dostupnost moderní léčby, proto aktivně podporujeme edukační možnosti napříč celou Českou republikou. Jsme rádi, že i díky otevření prvního Simulačního centra umožníme přístup k moderní léčbě většímu počtu nejen českých pacientů. Do celého projektu přinášíme naše zkušenosti, expertízu a know-how v oblasti moderních medicínských technologií, které nám umožňují přispívat k efektivnějším léčebným výsledkům a každým rokem léčit více než 76 000 000 lidí na celém světě,“ uvedl Michal Vondraš, ředitel české pobočky společnosti Medtronic.