Rozbory prokázaly překročení limitů výskytu sinic a chlorofylu.

Hygienici v tomto týdnu odebrali také vzorky vody z koupaliště ve volné přírodě v Teplicích nad Metují na Náchodsku, v Dachovech u Hořic, Ostružně a Pecce na Jičínsku, kde je voda vhodná ke koupání bez omezení.

Například ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové má podle rozborů z minulého týdne voda již zhoršené vlastnosti a hygienici doporučují lidem po koupeli sprchu, protože u citlivějších jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní problémy.

Za kvalitu vody v koupalištích odpovídají jejich provozovatelé, hygienici kontrolují kvalitu vody pouze v takzvaných koupacích oblastech. Výsledky rozborů v hradeckém kraji zveřejňují na internetové adrese www.khshk.cz.

 

Pardubický kraj

Zatímco minulý týden se voda v přehradě u Seče značně vyčistila od sinic, tento týden se situace opět obrátila. Oteplilo se a ve vodě se množí sinice. Koupání tak není vhodné pro alergiky, děti a těhotné ženy, řekla chrudimská hygienička Milada Matrasová.

"Na zákaz koupání to ještě není, ale doporučujeme, aby se lidé po koupání osprchovali," uvedla. Upozornění hygieniků platí pro celou přehradu. Vítr totiž sinice přesouvá z místa na místo, dodala Matrasová.

Od poloviny prázdnin platí zákaz koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku. Vlivem chovu ryb je trvale zakalený rybník Hluboký na Pardubicku.

Bez obav se mohou rekreanti koupat v písníku Mělice na Pardubicku. Vodní plocha v písníku Březhrad u Pardubic a ve vodní nádrži Pastviny na Orlickoústecku zůstává čistá. Podle posledních měření se také větší množství sinic nevyskytuje v rybníku Rosnička na Svitavsku. Citlivější osoby by se měly osprchovat čistou vodou po koupání v umělé nádrži s betonovým dnem v rekreačním areálu v Horním Bradle na Chrudimsku, kde je v současnosti snížená průhlednost vody.

 

Vysočina

Ve dvou vodních nádržích na Žďársku platí stále zákaz koupání kvůli velkému množství nebezpečných sinic. Už měsíc v Pilské nádrži a druhým týdnem v Domanínském rybníce v příměstském rekreačním zařízení poblíž Bystřice nad Pernštejnem. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice.

Z 35 sledovaných rybníků a nádrží je stále velmi kvalitní voda ve 13, ve čtyřech jsou zhoršené pouze smyslové vlastnosti vody, v dalších 13 by se neměli koupat vnímaví jedinci. V Lubí na Třebíčsku a v rybníce Kachlička na Havlíčkobrodsku není podle hygieniků voda vhodná ke koupání.

Kromě letních koupališť mají lidé v kraji k dispozici také 43 bazénů ve městech a v obcích. Nejvíce jich je na Žďársku - 17, nejméně na Pelhřimovsku, kde jsou tři.

Největší výběr kvalitní vody ke koupání v přírodě teď mají turisté právě na Pelhřimovsku. Kromě koupališť v Černovicích, v Moravči a v rybníku Stráž u Pelhřimova, se mohou vodní rekreaci bez obav věnovat v přehradě Trnávka, kde je voda průhledná do hloubky téměř dvou metrů.

Na Havlíčkobrodsku hygienici doporučují koupání v Břevnické nádrži, v rybníce Kožlí a Pelhřimák. Na Jihlavsku tradičně v Malém a Velkém pařezitém rybníce a v Nadymači u Javořice. Na Třebíčsku pouze v rybníce Rathan. Na Žďársku v koupališti Sázava a v odbahněném Zuberském rybníce.